fredag 14 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Köpfest i skånska bolag 

Skånska bolag lockar investerare. IT-företaget Nordlo köper ett skånsk familjeföretag och tripplar därmed sin omsättning samtidigt som Spiltan Invest investerar stort i ett stenkrossbolag från Blentarp. 

Företaget IXX IT-partner – med kontor i Hässleholm, Helsingborg och Malmö – köps upp av Nordlo-koncernen, som arbetar med IT- och digitaliseringstjänster till företag och offentlig verksamhet. 

IXX är ett andra generationens familjeföretag. Verksamheten erbjuder IT-tjänster inom bland annat verksamhetsutveckling, säkerhet och molnlösningar. Bolaget omsätter i dag cirka 100 miljoner kronor. 

Från vänster: Fredrik Christensson, IXX. Mattias Christensson, vd IXX. Anders Strömsten, Nordlo. Monika Christensson, grundare IXX. Olof Christensson, IXX.

– Skåne är en attraktiv marknad. IXX är startskottet på Nordlos expansion i södra Sverige och vi tror på dubblad omsättning inom bara ett par år, säger Nordlos affärsområdeschef Anders Strömsten. 

Enligt honom har Nordlo ambitioner att växa både organsikt och genom fler förvärv. Koncernen har sedan tidigare kontor i Malmö och Helsingborg och en omsättning på 50 Mkr. I och med köpet av IXX tripplar bolaget sin omsättning i Skåne.

– Skåne är en prioriterad marknad, nära till kontinenten och Köpenhamn. Här finns också många tillväxtföretag som i stor utsträckning efterfrågar Nordlos tjänster. Vi har länge sökt efter passande bolag att förvärva i Skåne och hittat rätt i IXX, säger Anders Strömsten.

Scandinavian Crusher Partner (SCP) från Blentarp tillhandahåller maskiner, komponenter och service till stenkrossningsbranschen. Bolaget har under det senaste räkenskapsåret en omsättning på 70 Mkr med ett rörelseresultat på 11 Mkr. Stockholmsbaserade investmentbolaget Spiltan ser fortsatt tillväxtpotential i SCP.

 – Jag arbetar från Malmö och kollar ständigt på intressanta bolag med utvecklingspotential. SCP har lyckats väldigt väl i Sverige och Norge, vi ser möjligheter att det kan bli ännu bättre i Skandinavien och Europa. Bolaget har en tillväxt på cirka 25 procent per år och den tillväxten är fortfarande möjlig på sikt, säger Spiltans investeringschef Anders Sjöberg. 

De finansiella detaljerna i affärerna är hemliga. Spiltan har köpt 47 procent av SCP. Resterande 53 procent av bolaget ägs av medgrundaren Michael Wallén, som också tar över som vd.

– Vår idé är att gå in som minoritetsägare och satsa på att stötta entreprenörer som vill utveckla bolaget vidare. 

Spiltan äger i dag en portfölj värderad till 8,5 miljarder kronor som består av tech, finans, fastigheter och industri. Några av de noterade innehaven är Paradox Interactive, Bonäsudden, KlaraBo och Teqnion. Bland de onoterade innehaven finns bland annat Flattered, Collaboration Art, P&E Fastigheter och Carbomax.

Martin Linderoth

Skånska bolag lockar investerare. IT-företaget Nordlo köper ett skånsk familjeföretag och tripplar därmed sin omsättning samtidigt som Spiltan Invest investerar stort i ett stenkrossbolag från Blentarp. 


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.


  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.

  • Ljusare för Spotlight Group men avyttringarna fortsätter

    Den pressade aktiehandelsplattformen Spotlight Market växte under det tredje kvartalet, men vågar inte ropa hej än. — Det är fortsatt tufft för våra kunder, säger vd Peter Gönczi.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • Skånska bolag på väg mot börsen

    Rapidus skrev nyligen om life science-bolagens tynande tillvaro på börsen och en begynnande avnoteringsvåg. Men det finns många andra bolag som tvärtom vill in på börsen. Rapidus listar ett dussin som vi känner till.