måndag 31 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Starkt från Peab och Trianon

Trianons aktie tog ett skutt upp när kvartalsrapporten presenterades i dag. Och Peab överraskar med rekord i orderingång. Rapidus samlar upp de skånska storbolagsrapporterna.

Fastighetsbolaget Trianons förvaltningsresultat, som ofta definieras som rörelseresultatet för ett fastighetsbolag, ökade med 12 procent och uppgick till 35,1 miljoner kronor för årets första kvartal. Periodens resultat uppgick till 47,4 Mkr. Nedskrivningar av fastighetsvärden gjordes med 28 Mkr.

”Under första kvartalet ökade vi våra hyresintäkter med 1 procent och i jämförbart bestånd med 9 procent, driftnettot ökade med 7 procent och i jämförbart bestånd med 11 procent. Förvaltningsresultatet ökade vi med 12 procent, detta trots att endast cirka 50 procent av de förhandlade hyreshöjningarna på bostäder har intäktsförts under första kvartalet. Resterande justeras under andra kvartalet. Den positiva nettouthyrningen om 7,6 Mkr ger oss återigen ett kvitto på en fortsatt god efterfrågan på både våra bostäder och lokaler”, kommenterar Trianons vd och huvudägare Olof Andersson.

Rapidus gjorde nyligen en längre intervju med Olof Andersson där han berättar om bolagets framtidsutsikter och varför han via direktköp på börsen pumpar upp sitt innehav i Trianon med 35 Mkr. Läs intervjun här.

Peab
Byggkoncernen Peab redovisar en kraftigt ökad orderingång för årets första kvartal. Den landar på 17,9 miljarder kronor, vilket kan jämföras med 11 mdr för motsvarande kvartal året innan.

”Under första kvartalet uppvisade vi en hög orderingång, den högsta i Peabs historia. Vår breda affärsmodell gör att vi kan tillvarata den efterfrågan som råder inom anläggning, beläggning och övrigt husbyggande”, skriver Peabs vd och koncernchef Jesper Göransson i rapporten.

Nettoomsättningen landade på 11,1 mdr, ett tapp från 12,7 mdr ett år tidigare.
Bolaget minskar samtidigt förlusten och redovisar ett rörelseresultat på minus 106 miljoner kronor, att jämföra med förlusten på 156 Mkr för samma period i fjol.

”Utsikterna för de nordiska byggmarknaderna är i det stora hela oförändrade på våra delmarknader sedan förra kvartalet, men vi ser en liten förbättring i Norge redan 2024 där prognosen för privata lokala blivit något mer positiv. Bostadsmarknaderna väntas vara fortsatt nedåtgående, medan anläggningsmarknaderna förväntas vara stabila”, kommenterar Jesper Göransson.

Nolato
Industriunderleverantören och plasttillverkaren Nolato redovisar en sjunkande omsättning som landar på drygt 2,4 miljarder kronor under årets första kvartal. Rörelseresultatet blev 227 miljoner kronor, vilket innebär att marginalen steg från 7,4 procent till 9,3 procent.

”Våra aktiviteter för att förstärka marginalen genom en anpassning av kostnadsmassan har tillsammans med strategiska prishöjningar givit önskad effekt, kommenterar Nolatos vd och koncernchef Christer Wahlquist.

Martin Linderoth

Trianons aktie tog ett skutt upp när kvartalsrapporten presenterades i dag. Och Peab överraskar med rekord i orderingång. Rapidus samlar upp de skånska storbolagsrapporterna.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Första kvartalets skånska vinnare

    Sex skånska aktier har stigit med mer än 100 procent under årets första kvartal. Och den aktie som gått allra bäst steg med nästan 400 procent. Rapidus har listan på bäst och sämst på börsen hittills i år.

  • Ledningsrokad i fastighetstjärnan

    SLP:s vd Tommy Åstrand lämnar sin post och väljs i stället in i styrelsen vid den kommande stämman. Hans ersättare är i allra högsta grad intern. Samtidigt tackar en anmnkunnig grundare för sig och avböjer omval till styrelsen.

  • Ny metod ska hitta cancern i tid

    Håranalys ska upptäcka tidigt stadium av prostatacancer. Den innovativa metoden har utvecklats av Lundabolaget Capillon Analytics, som applicerar geologiska analyser på människokroppen.


  • Plastjätten skruvar upp målen

    Plasttillverkaren Nolato i Torekov uppdaterar sina finansiella mål. Ebita-målet höjs och ett tillväxtmål om 8 procent adderas. Nu siktar bolaget på investeringar och förvärv.

  • Jan Barchan rör om i fastighetsgrytan

    Ett skånskt fastighetspussel läggs om när finansmannen Jan Barchans Briban Invest köper ut Sydsvenska Hem från börsen. Samtidigt gör han en miljardaffär med Trianon som upplöser det korsvisa ägande som funnits mellan de båda fastighetsbolagen.

  • Upp och ned i rapportströmmen

    Medan Precise Biometics inte infriade förväntningarna gick det desto bättre för Careium. Både Kjell Group och Eolus meddelar nya finansiella målsättningar. Här är dagens skånska kvartalsrapporter.

  • Stark avslutning på 2024 för Lime

    Lundabolaget Lime Technologies avslutade 2024 starkt, med en tillväxt på 19 procent. – En mer optimistisk känsla på marknaden avslutar året, skriver Nils Olsson i rapporten. Men alla bolag i dagens rapportflod visar inte samma tillväxt.

  • Peab andas optimism

    Byggbolaget Peab ökade omsättningen i fjärde kvartalet. ”Årets sista kvartal var starkt och visade på att vi åter är i tillväxt”, skriver vd Jesper Göransson i rapporten. Men i dagens rapportflod finns även ett par rejäla magplask.

  • Alfa Laval gjorde marknaden besviken

    Skånes största börsbolag, Alfa Laval med vd Tom Erixon, levererade organisk tillväxt och rekordstort kassaflöde i fjärde kvartalet. Trots det föll aktien på rapporten. Det gjorde även fettbolaget AKK.

  • Inwido: ”Vi är tillbaka på tillväxtspåret”

    Fönsterbolaget Inwido i Malmö levererar en kvartalsrapport som visar en ökad organisk tillväxt. Vd Fredrik Fredrik Meuller är nöjd, men det är en lång bit kvar till bolagets omsättningsmål.

  • Joel Eklunds ryggsäcksbolag på rätt väg

    USWE Sports, där Tepe-ägaren Joel Eklund är huvudägare, fortsätter sitt återtåg efter en rad förlustår. Arjo som nyligen sparkade sin vd levererar viss förbättring. Nexam Chemical tappar. Detta är torsdagens kvartalsrapporter.

  • BHG rusade på rapporten

    En blandning av fortsatt harvande, gripande efter halmstrån och en möjlig vändning från botten ingår i det senaste dygnets kvartalsrapporter från de stora skånska börsbolagen. Nu är rapportsäsongen i gång.

  • Ambassadören: Bestäm er

    Att man från Skåne lobbar okoordinerat för tre nya fasta förbindelser över Öresund är inte bästa strategin om man vill få till en av dem. Det säger Sveriges ambassadör i Danmark, Hans Wallmark.