tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

”Vi vill bara över 30 procent”

|  ,
|  

Familjen Anderssons investmentbolag Mellby Gård flaggar för 30 procent i servettbolaget Duni och utlöser därmed budplikt. Men att köpa hela Duni är inte aktuellt, säger vd Johan Andersson.

Mellby Gård ägde sedan tidigare 29,99 procent i Duni och meddelar att man nu köpt ytterligare 0,01 procent. Enligt de så kallade take over-reglerna är Mellby Gård därmed förpliktigat att erbjuda alla andra aktieägare i Duni ett uppköpsbud på hela bolaget.

Johan Andersson gör dock klart att han inte är intresserad av hela Duni.

– Vi gillar Duni och tror på bolaget. Vi vill öka ägandet i Duni, men att köpa hela är en lite stor bit. Men om vi nu vill gå över 30 procent måste vi ju någon gång passera budplikten och vi tycker det är rätt läge för det nu, säger han.

Mellby Gård köpte de sista avgörande Duni-aktierna för 96,80 kronor styck. Johan Andersson flaggar för att så mycket högre än så blir inte budpliktsbudet.

– Om det blir ett bud blir det i det häradet, och det är ett skäligt bud. Vi förväntar oss inte att alla aktieägare vill sälja till det priset, men några kanske vill det när vi nu skapar likviditet i aktien. Andra kanske tror på vår bedömning och vill vara kvar i aktien tillsammans med oss, säger han.

Han påpekar att Duni är ett vältrimmat bolag efter effektiviseringar och anpassningar som bolaget gjort i samband med covidpandemin, Ukrainakriget och inflationen som höjt priserna på insatsvaror.

Mellby Gård har nu fyra veckor på sig att lägga detta bud och bestämma nivån på det. Ett alternativ är att inom fyra veckor sälja aktier och därmed komma under 30 procent igen, vilket skulle göra att budplikten upphör.

– Vårt huvudspår är att lägga ett bud. Men mycket kan hända på fyra veckor, säger Johan Andersson.

Gunnar Wrede

Att köpa hela Duni är inte aktuellt, men vi vill ha mer än 30 procent, säger Mellby Gårds vd Johan Andersson.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.

  • Prolight räds inte sura investerare

    Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det kostar att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.

  • Djäkne Startup Studio säljer edtechbolag

    Malmöbaserade Djäkne Startup Studio säljer edtechbolaget Studybee. Köparen är en av Sveriges största skolportaler. – Vi påbörjade diskussioner om försäljningen av Studybee för ett halvår sen, säger Magnus Wide på Djäkne Startup Studio.