tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Förläng inte SAS dödskamp

|  

Krönika av Keld Broksø

Vid det här laget är det få som minns något annat än kriser på SAS. Nu måste dödskampen upphöra. En konkurs är nödvändig och kan bana väg för en rekonstruktion – till DAS, Danish Airlines System.

Under åren 1997–1998 var jag en av de danska journalisterna som åkte till SAS huvudkontor i Stockholm. Nyheten löd: ”SAS kan inte kontrollera kostnaderna (…) Nu aviserar ledningen nya sparrundor.” Låter det bekant, 25 år senare?

Senast jag tog ett SAS-flyg var från Helsingfors för ett år sedan. Avgången var försenad, det blev fel i incheckningen och på planet var det ingen service. All exklusivitet i SAS är borta – precis som passagerarnas förtroende. Det räcker med att se vad folk tycker om SAS på sociala medier. På Trustpilot har SAS 1,6 av 5 stjärnor. Denna shit-storm florerar nu i danska medier, särskilt de senaste veckorna, eftersom SAS ekonomi liknar en punkterad badboll. Här är fem SAS-nyheter bara från i år:

  • I november-december 2022 förlorade SAS 1,5 miljarder svenska kronor.
  • Sedan årsskiftet har aktiekursen fallit 33,3 procent.
  • En domare vid en konkursdomstol i New York har avvisat SAS planer på att ta in nytt kapital via nya investerare. Utöver den danska staten finns det förmodligen inga andra investerare. SAS söker 9,5 miljarder svenska kronor.
  • SAS förlorade ”bara” 263 miljoner danska kronor i mars. Tidigare månader var de röda siffrorna i bokslutet varit dubbelt så höga. SAS förlorade 600 miljoner danska kronor i februari och 800 miljoner i januari.
  • SAS aktieägare har insett att deras aktier i praktiken är värdelösa.

Om lösningar fortfarande ska sökas är det troligt att Danmark blir det enda landet som finns kvar i ägargruppen – eventuellt tillsammans med någon private equity-fond. Således kommer ”landskampen” med Sverige, som har en mindre ägarandel, att upphöra. Det kräver ett nytt namn: från SAS till DAS: ”Danish Airlines System”.

En annan lösning är att låta SAS gå i konkurs och rekonstruera bolaget med de tillgångar som blir kvar. Kanske också som DAS.

Men, ska Danmark på egen hand ge statligt industristöd för att rädda en dinosaurie? Är det inte rationellt att låta ekonomiskt ohållbara flygrutter dö? Bör Danmark då inte också överge SAS? Norge har redan gjort det. Sverige är ännu med, men bara motvilligt.

Ett tungt argument som talar för en fortsatt dansk satsning är Köpenhamns flygplats, Kastrup, som är SAS fasta punkt och mycket viktig för Öresundsregionen. Exakt betydelse är svårt att fastställa, men utan SAS kommer flygplatsen – stadens största arbetsplats – att försvagas vilket kommer att drabba även skånska anställda och passagerare.

Oavsett vilken lösning det blir så bör vi inte förlänga SAS dödskamp med onödig plåga för anställda, passagerare, investerare och skattebetalare. Låt SAS dö. Och ändra namnet på resterna – till Danish Airlines System.

Krönika av Keld Broksø Vid det här laget är det få som minns något annat än kriser på SAS. Nu […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Bästa affärerna görs nu

    I näringslivets värld är M&A – företagsförvärv och sammanslagningar – den ultimata tillväxtmaskinen. Men just nu är marknaden frusen av geopolitiska spänningar, tullar och osäkerhet. Just därför är det nu som de bästa affärerna görs, skriver Jan Dahlqvist.

  • Kommer AI ta våra jobb?

    Kommer AI att stjäla våra jobb, eller kan den bli vår största tillgång? Med en av Europas högsta arbetslöshet växer oron över hur framtiden kommer att se ut för Sveriges arbetskraft. Nu krävs både mod och ansvarstagande, skriver Jan Dahlqvist.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.

  • Småföretagen betalar priset för Trumps tariffer

    USA:s handelskrig med resten av världen påverkar alla, men i synnerhet små företag. För Sofia, småföretagare i Småland är detta inte storpolitik, det är vardag. Hon är en av dem som får betala priset för global osäkerhet, skriver Rapidus krönikör och delägare Jan Dahlqvist.

  • Vägen till det “omöjliga”: lönsam tillväxt

    Många startups misslyckas för att de saknar ett marknadsbehov. Men det finns lösningar på problemet. Här listar riskkapitalisten Jan Dahlqvist några av stegen som leder till framgång.

  • God fortsättning!

    Hej alla Rapidusfans. Efter en välbehövlig julvila är vi igång igen med bevakning av Sveriges mest underbevakade näringsliv, sett i […]

  • Med sikte på ett nytt och bättre år

    Gott nytt år, alla kära läsare. Nu stänger vi 2024 som rent ut sagt blev ett skitår. Vi ser fram emot ett bättre 2025 där lägre räntor ger fler investeringar som sätter snurr på hjulen för oss alla.