måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Extra: Göran Hellström säljer sitt livsverk

|  ,
|  

Göran Hellström, grundare, huvudägare och vd för konsultfirman Navet i Helsingborg, säljer sitt livsverk till det private equity-ägda konsultföretaget Aderian.
– Det här är min succession, säger Göran Hellström

Navet är en konsultfirma med tre affärsområden – Affärssystem, Corporate finance och Analytics – men har genom åren dessutom fungerat som just ett nav i Helsingborgs näringsliv. Inte minst har företaget arrangerat ett flertal seminarier och nätverksträffar där den årliga ”Bättre Affärer-dagen” har varit en höjdpunkt.

Affären innebär att Navet delas upp. Aderian driver ett konsolideringsprojekt inom IT-konsulting och köper Navets affärsområde Affärssystem. Verksamheten kommer dock fortsatt att bedrivas under varumärket Navet. Det två andra affärsområdena samlas i ett nytt bolag som får namnet Navet Analytics AB.

– Jag är fortfarandet helägare till Navet Analytics AB, men det kommer att bli partnerägt, säger Göran Hellström. Med det menas att han successivt kommer att sälja andelar till bolagets medarbetare.

Navet omsatte under 2022 cirka 64 miljoner kronor och hade 50 anställda. Bolaget går nu in som dotterbolag i Aderian-gruppen som har en samlad omsättning på 850 miljoner kronor och har 370 medarbetare. Aderian ägs till cirka 50 procent av riskkapitalbolaget Adelis Equity och till 50 procent av de entreprenörer som sålt sina konsultbolag till gruppen men återinvesterat delar av köpeskillingen. Så har även Göran Hellström gjort.

– Affärsdiskussionen har varit i gång i cirka ett år. Utfallet blir en bra del av min succession. Den är framåtlutad och ger Navet bästa tänkbara förutsättningar att fortsätta inom ramen för Aderian-gruppen, säger han, utan att vilja uppge vad köpeskillingen blev.

Göran Hellström avgår som vd för Navet den 1 april och ersätts av den mångåriga medarbetaren Anders Claesson. Huvuddelen av ledande medarbetare kommer fortsätta i bolaget och bli aktieägare i Aderian.

Hur bli det nu med Navet som nav i Helsingborgs näringsliv och med Bättre Affärer-dagen?

– Det får vi se, men jag försvinner inte, säger Göran Hellström.

Gunnar Wrede

Göran Hellström, grundare, huvudägare och vd för konsultfirman Navet i Helsingborg, säljer sitt livsverk till det private equity-ägda konsultföretaget Aderian. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.


  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.