måndag 31 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Immunovias värde halverades

|  
|  

Det Lundabaserade medicinteknikbolaget Immunovia gör en nyemission på 200 miljoner kronor. Syftet är att etablera försäljning i USA med bolagets cancerdiagnostik. Aktiemarknaden var dock inte nådig när beskedet kom på måndagen och aktien sänktes med cirka 50 procent.

Immunovia är en av Lundaprofessorn Carl Borrebaecks skapelser, där han också är ordförande. Verksamheten kretsar kring cancerdiagnostik och företagets system kan upptäcka cancer i bukspottskörteln genom ett blodprov, i ett tidigare skede än annan teknik.

Immunovia står nu inför en lansering av produkten i USA och syftet med nyemissionen är att finansiera detta – och ”investera i forskning och utveckling samt stärka den pågående affärsverksamheten i enlighet med bolagets kommunicerade strategi”, som det står i bolagets pressmeddelande.

Immunovias finanschef Karin Almqvist Liwendahl säger att nyemissionen inte är extraordinär, utan en del av bolagets strategi och ”busniess as usual”. Ändå reagerade börsen med att sänka Immunovias aktie med 50 procent på måndagmorgonen.

– Det var inte helt oväntat att aktien skulle gå ned. Men om man tittar på våra räkenskaper där vår burn rate är cirka 15 miljoner kronor i månaden, och givet vår kommunicerade strategi, borde detta inte komma som någon stor överraskning, säger hon.

Hur ser era mål ut? Kan lanseringen i USA innebära att detta blir er sista nyemission?

– Vi kan inte sia om det. Men man ska veta att reimbursement (ersättning med offentliga medel, red) i USA tar tid. Det kommer inte att bli någon ketchupeffekt.

Senast Immunovia gjorde en nyemission var 2020. Då tillfördes bolaget 400 miljoner kronor. Sedan hösten 2020 har aktien befunnit sig i en brutal utförslöpa från som högst 286 kronor till måndagens 9 kronor.

Den aktuella nyemissionen är garanterad till 75 procent av befintliga aktieägare och externa investerare.

Gunnar Wrede

Det Lundabaserade medicinteknikbolaget Immunovia gör en nyemission på 200 miljoner kronor. Syftet är att etablera försäljning i USA med bolagets […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Första kvartalets skånska vinnare

    Sex skånska aktier har stigit med mer än 100 procent under årets första kvartal. Och den aktie som gått allra bäst steg med nästan 400 procent. Rapidus har listan på bäst och sämst på börsen hittills i år.

  • Ledningsrokad i fastighetstjärnan

    SLP:s vd Tommy Åstrand lämnar sin post och väljs i stället in i styrelsen vid den kommande stämman. Hans ersättare är i allra högsta grad intern. Samtidigt tackar en anmnkunnig grundare för sig och avböjer omval till styrelsen.

  • Ny metod ska hitta cancern i tid

    Håranalys ska upptäcka tidigt stadium av prostatacancer. Den innovativa metoden har utvecklats av Lundabolaget Capillon Analytics, som applicerar geologiska analyser på människokroppen.


  • Uppköpsbud på Dignitana

    Dignitana i Lund steg med 67 procent på börsen på tisdagen. Orsaken är ett bud som kommer att göra skalpkylningsbolaget brittiskt. Vd Fredrik Jonsson berättar varför styrelsen vill sälja.

  • Paindrainer stänger fördröjd runda

    Lundabolaget Paindrainer har kommit i mål med en nyemission som varit på gång sedan 2023. Rundan leddes av av två nya ankarinvesterare och nu ska den ökade USA-satsningen bli verklighet.

  • Suturion får grönt ljus av FDA

    Lundabolaget Suturion har fått sin kirurgiska symaskin godkänd av amerikanska FDA. Nu börjar resan på riktigt. Vd Paan Hermansson berättar om planerna.

  • Första ordern viktig symbol för Bibb

    Det Spotlightnoterade medtech-bolaget Bibb Instruments säkrar sin första kommersiella order. I dagarna offentliggjordes också utfallet av den senaste nyemissionen.

  • Arjo sparkar vd:n

    Den Malmöbaserade medicinteknikjätten Arjos vd Joacim Lindoff får gå. Samtidigt skjuter bolaget upp sin planerade kapitalmarknadsdag och publicerar delårssiffror i förtid.

  • Ännu mer pengar till Magle

    Magle Group i Malmö har ännu inte stängt den företrädesemission som inleddes i november. Nu vill bolaget plocka in ytterligare 26,6 miljoner i en riktad emission.

  • Medimi blir norskt

    Lundabolaget Medimi som utvecklar avancerad läkemedelsdosering köper det norska bolaget Med Things som har en likartad produkt. Men trots att det är Medimi som är köparen är det norrmännen som tar kontrollen.

  • Medimi hoppas på svenskt genombrott

    Lundabolaget Medimi har tecknat ett nytt samarbetsavtal med apoteksaktören Apoex. Vd Johan Wiesel hoppas att det ska bli nyckeln till ett genombrott på den svenska marknaden.

  • Ny vd ska ta Starfish till börsen

    Förre Learning to Sleep-vd:n Micael Gustafsson blir ny vd i Starfish of Sweden. Nu ska han ta bolagets teknik till marknaden. En kommande notering finns med i planerna.

  • Medbeat fick napp i Draknästet

    Tre drakar nappade när Erik Rask pitchade sitt företag Medbeat i SVT:s Draknästet. Drakarnas investeringar värderar bolaget till 84 Mkr, men Erik Rask åkte hem med mer pengar än han sökt.