tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Rekord för Sparbanken Skåne

|  
|  

I dag kom Sparbanken Skånes bokslutsrapport som visar att banken slår rekord i räntenetto och rörelseresultat. Men bankernas kraftiga ökning av räntenettot är tillfällig, säger Rasmus Roos, vd för Sparbanken Skåne.

När Sparbanken Skåne nu räknat ihop sina intäkter och kostnader under 2022 står det klart att banken sprängde miljardvallen med sitt rörelseresultat för helåret. Året slutade på 1.094 miljoner kronor, jämfört med 926 miljoner året innan.

Räntenettot, alltså skillnaden mellan in- och utlåningsräntorna, stannade på rekordhöga 1.590 miljoner kronor, vilket var en uppgång med 33 procent jämfört med föregående år. Detta trots att affärsvolymen, det vill säga samtliga pengar som banken hanterat under året, faktiskt sjönk en aning.

– Jag är så klart väldigt nöjd med årets resultat. Vi har klarat oss bra och värnat om kundernas trygghet under ett väldigt turbulent år, säger Rasmus Roos.

Förklaringen bakom ökningen av räntenettot är välkänd: Riksbankens höjning av styrräntan gör att affärsbankernas utlåningsräntor höjs. Sparbanken Skåne är inte ensam. Samtidigt har inte inlåningsräntorna som bankerna betalar på sina konton höjts i samma grad. Rasmus Roos tror dock att 2022 kommer att bli ihågkommet som ett exceptionellt år i detta sammanhang.

– Inlåningsräntorna har släpat efter, men de kommer att komma i kapp. I takt med att ett vanligt bankkonto kommer tillbaka som en sparform kommer inlåningsräntan att bli en konkurrensfaktor som bankerna kommer att jämföras på. Då kommer inlåningsräntorna att höjas, säger han och fortsätter.

– Detsamma gäller bolånen. Under 2022 har bankerna anpassat sig till de nya villkor som Riksbanken ställt upp, utan att direkt tänka på priskonkurrensen bankerna emellan. Men även där kommer konkurrensen tillbaka. Det kommer att pressa bolåneräntorna.

Sparbanken Skåne ägs till 22 procent av Swedbank. Resten ägs av tre sparbanksstiftelser som har ursprung i sparbankerna Finn, Färs & Frosta samt Sparbanken 1826.

Gunnar Wrede

I dag kom Sparbanken Skånes bokslutsrapport som visar att banken slår rekord i räntenetto och rörelseresultat. Men bankernas kraftiga ökning […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.

  • Prolight räds inte sura investerare

    Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det kostar att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.

  • Djäkne Startup Studio säljer edtechbolag

    Malmöbaserade Djäkne Startup Studio säljer edtechbolaget Studybee. Köparen är en av Sveriges största skolportaler. – Vi påbörjade diskussioner om försäljningen av Studybee för ett halvår sen, säger Magnus Wide på Djäkne Startup Studio.