fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Svep i pilot på Svalbard

|  
|  

Svep Design Center växer. I år beräknar teknikkonsultbolaget nå 100 miljoner i omsättning. Nu har de avslutat ett sex månader lång pilotprojekt där deras IoT-system testas i Svalbards extrema miljö.

– Projektet handlar om den problematik de har på Svalbard i och med att de har sin infrastruktur ovanför mark. På grund av permafrost går det inte att gräva ned den, säger Robert Rembowski, affärsutvecklare på Svep Design Center.

Det innebär att ett system av nätverksnoder, nätverksenheter, och sensorer sätts på vital infrastruktur som till exempel vattenledningar och övervakar samt larmar vid avvikelser med fokus på läckor och temperaturfall som är onormal.

Projektet har utförts i samarbete med norska NanoPower, norska Assemblin och norska Telenor samt kommunen Longarebyn på Svalbard. Projektet har varit ett sätt att testa hur tekniken fungerar i extrema miljöer.

– Nu har vi bevisat att det går att göra i denna extrema miljö och att det går att skala upp. Pilotprojektet har finansierats till stora delar av Svep och Nanopower. Nu behöver kommunen Longebyn och Norge ta ett beslut om de ska finansiera det, säger han.

Svep Design Center räknar med att öka omsättningen från 73 miljoner kronor till 100 miljoner detta år. Bolaget har nyligen fått klassificering för att utveckla medicintekniska produkter, en ISO 13485 klassificering, och hjälper medicinteknikbolag. Det senare är en bidragande orsak enligt Robert Rembowski till att bolaget växer.

– IoT är idag en mindre del av det vi gör, men affärsområdet blir större och större för varje år. Vi växer och är nu 75 anställda och nästa år har vi tagit över nästan hela huset vi sitter i, säger Robert Rembowski.

Mette Carlbom

Svep Design Center växer. I år beräknar teknikkonsultbolaget nå 100 miljoner i omsättning. Nu har de avslutat ett sex månader […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.

  • Okända sensorbolaget växlar upp…

    Det profiltunga sensorbolaget Waltero tog nyligen in drygt 31 miljoner kronor i en nyemission. Så här ska pengarna användas till positivt kassaflöde.

  • Veberöd är Sveriges första smarta by 

    Veberöd i Lunds kommun kallas för Sveriges första smarta by. I åtta år har byn attraherat företag, akademin och investeringar till sin forskarby, som använder byn som en testbädd för digital landsbygdsutveckling.

  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.