onsdag 8 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lindahl flyttar till Varvsstadens äldsta hus

Gamla snickeriet, den äldsta byggnaden i Varvsstaden i Malmö, blir nytt kontor för Advokatfirman Lindahl. Byrån hyr hela byggnaden på 2.500 kvadratmeter och hyresvärden Varvsstaden AB fick på tisdagen bygglov för att bland höja taket på det K-märkta huset.

– Vi har börjat växa ur våra nuvarande lokaler och flytten kommer att skapa utrymme för vår fortsatta expansion. Det finns mycket fin nyproduktion i Malmö, men när möjligheten dök upp att skapa ett Lindahl-hus i en klassisk Malmömiljö så fastnade vi för det. Det blir ett unikt kontor där vi kan skapa en bra miljö för personal, klienter och studenter att utvecklas tillsammans, säger Johan Herrström, Lindahls ordförande och managing partner för Malmökontoret.

2024 beräknas Lindahls för närvarande cirka 85 anställda kunna flytta in i huset, som började uppföras på 1870-talet. Just nu står bygganden på 42 domkrafter som har lyft det en halvmeter inför gjutning av en ny grund. Senare ska även taket lyftas så en ny, fjärde våning kan byggas till.

– Att få in en advokatbyrå i det gamla industriområdet blir en hörnsten. Oatly och Wingårds Arkitektkontor finns redan på plats, så det blir ett bra komplement. Ledtiderna är långa för varje hyresgäst eftersom vi utvecklar området projekt för projekt tillsammans med hyresgästerna. Just nu finns inga outhyrda ytor alls i Varvsstaden, säger Varvsstadens vd Pia Andersson.

Niclas Lindstrand

Gamla snickeriet, den äldsta byggnaden i Varvsstaden i Malmö, blir nytt kontor för Advokatfirman Lindahl. Byrån hyr hela byggnaden på […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Tystnad när danskt riskkapital köper svenska advokater

    Riskkapitalkonsolideringen har nått affärsjuridiken. Danska Axcel köpte nyligen upp sex svenska advokatbyråer – en märkeshändelse i advokatbranschen som hittills varit helt partnerägd i Sverige. Men inga byråer vågar uttala sig.

  • Nu invigs Malmös nya framtidskvarter

    Det är inte varje dag som Malmöbossen Katrin Stjernfelt Jammeh deltar i invigningar av nybyggda hus, men i dag händer det. Profilbygget som hittills kostat 1,1 miljarder kronor står klart – till tre sjundedelar.

  • Skånsk kritik mot 3:12-förslaget: ”Intetsägande”

    De nya reglerna skulle vara enklare och gynna Sveriges entreprenörer. Istället träffar det nya 3:12-förslaget huvudsakligen stora advokat- och revisorsfirmor, menar kritiker. I Skåne blir effekten liten, menar de representanter Rapidus pratat med.

  • Veidekke-veteran leder ny byggsatsning

    Byggkoncernen Coforma drar igång entreprenadverksamhet i Skåne med utgångspunkt från Helsingborg. En värvning från byggjätten Veidekke leder satsningen.

  • Lightbringer letar ljuset

    Förra veckans mest prestigefulla företagsevent var patentföretaget Lightbringers lanseringparty. Företaget siktar på att ta över patenthantering från de traditionella byråerna – och göra tusentals jurister arbetslösa.

  • ”Ett förtroende att förvalta bostäder”

    För femton år sedan kallades Olof Andersson filantrop när han pratade hållbarhet med banken. Men Trianons vd och huvudägare står fast vid att hållbarhet är en god affär och han tror stenhårt på att hemstaden Malmö kommer att fortsätta växa.

  • Advokater ska få AI-stöd – inte ersättas

    AI-assistenter intar snart varje bransch, med löfte om att lätta på det administrativa oket. Nu lanserar IT-bolaget Katscenter en juridisk AI-partner som ger advokater mer tid till det mänskliga hantverket.

  • Easy Depot måste öka takten

    I höstas ville den onoterade fastighetsuppstickaren Easy Depot ta in 70 miljoner kronor i en riktad emission. Men planerna avbröts. Samtidigt har Easy Depot ambitionen att bygga 100-150 anläggningar inom tio år, resultatet hittills är två färdiga anläggningar. Nu måste bolaget accelerera för att nå målen.

  • Joel Eklund till Trianons styrelse

    Tepe-arvtagaren Joel Eklund tar plats i fastighetsbolaget Trianons styrelse. Det blir den femte styrelsen som han sätter sig i, förutom Tepe. Trianon kom även på tisdagen med en bra rapport, men aktiemarknaden verkar inte vilja ha fastigheter just nu.

  • Så mycket kostar det att hyra kontor i Malmö och Lund

    Öppna kontor i Malmö eller Lund? Hyrorna skiljer sig åt mellan de båda städerna, men kanske inte på det sätt man kan tro. Så här mycket kostar det att hyra och här finns de mest attraktiva lägena. Rapidus har ännu opublicerade siffror.