onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Saga Diagnostics tar in 50 miljoner

|  
|  

Saga Diagnostics siktar på att få in 50 miljoner kronor i en ny finansieringsrunda genom investerarnätverket Sciety. Det Lundabaserade bioteknikbolaget vill både expandera sin verksamhet i Europa och etablera sig i USA.

Den senaste nyemissionen är den andra på kort tid, den förra som avslutades i början av april låg på 8,4 miljoner.

– Efter den här nya rundan kommer vi förmodligen att anställa mellan fem och tio personer. Bolaget går riktigt bra och vi vill växa snabbt, säger Lao Saal, vd och medgrundare av Saga Diagnostics till Rapidus.

För etableringen i USA är planen att först samarbeta med ett laboratorium och få de specifika certifieringar som efterfrågas i landet. Saga Diagnostics sysselsätter i nuläget 16 personer och ytterligare en position är öppen.

De har ett flertal större kundprojekt på gång, bland annat ska de bistå Alligator Bioscience i en kommande klinisk studie. Sedan mars ingår bolaget också i en klinisk studie på Institut Curie i Paris där de tillhandahåller digitala analyser som ska användas på drygt 200 patienter med bröstcancer.

– Jag kan inte avslöja namnen, men just nu håller vi även på att skriva kontrakt med tre stycken stora läkemedelsbolag, säger Lao Saal.

Saga Diagnostics har specialiserat sig på att med hög känslighet analysera tumör-DNA i cancerpatienters blodprov. Det gör det möjligt att över tid följa cancerns utvecklingen och på så vis undvika både över- och underbehandling av patienten. Tekniken ger också information som kan underlätta behandlingsbeslut.

– Det finns konkurrens då det är ett hett område. Men vi är unika på så vis att vi har den mest känsliga metoden och att vår affärsmodell tillåter både servicetestning och att sälja kit, säger han.

Mette Carlbom

Saga Diagnostics siktar på att få in 50 miljoner kronor i en ny finansieringsrunda genom investerarnätverket Sciety. Det Lundabaserade bioteknikbolaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.