lördag 17 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Monterro på förvärvsoffensiv i Öresund

|  
|  

Investeringsbolaget Monterro, som specialiserar sig på B2B-mjukvara, gör en offensiv i Öresund och får in Lime Technologies avgående vd Erik Syrén som ny partner. Han säger till Rapidus att det finns en stor potential för förvärv i Öresund, inte minst i Danmark.

– Det bubblar i teknikbranschen i Öresund och vi kan göra mycket mer här. Jag ska lägga tid på att leta efter både tilläggsförvärv till våra existerande innehav och helt nya. Inte minst i Köpenhamn, Monterro har än så länge inte gjort någon investering i Danmark, säger Erik Syrén.

I dag har Monterro portföljbolag som Hypergene, Matilda Foodtech, Grade, Palette och Outpost24 i Skåne och Blekinge. Erik Syrén köper in sig i investeringsbolaget och räknar med att sitta i styrelsen för flera portföljbolag.

– Vår specialitet är att bli majoritetsägare men behålla entreprenörerna i bolagen så att vi kan hjälpa dem att ta nästa steg. Att gå från 50 miljoner i omsättning till miljarden och internationalisera verksamheten är vår specialitet. Många söker efter kunskaper, inte bara kapital och jag kommer in för att vi vill vara mer aktiva även i Öresund, säger han.

Coronapandemin har påverkat verksamheten för i praktiken alla företag i tekniksektorn, men den har slagit väldigt ojämnt. Vissa har gynnats på kort sikt medan andra drabbats hårt, men Erik Syrén säger att värderingarna för tillväxtbolagen har ökat kraftigt under pandemin.

– Vi ser beteendeförändringar som är varaktiga, pandemin har drivit på digitaliseringen och ökat investeringarna i digitala verktyg. Även teknikbolag som haft det tufft verkar på marknader som gynnas på medellång och lång sikt. Det har kommit in mycket kapital på de digitala marknaderna. Det är en utmaning för oss, konkurrensen om bolagen är rätt tuff, säger han.

Erik Syrén slutar som vd för Lime Technologies den 1 maj och börjar på heltid på Monterro den 1 augusti.

Niclas Lindstrand

Investeringsbolaget Monterro, som specialiserar sig på B2B-mjukvara, gör en offensiv i Öresund och får in Lime Technologies avgående vd Erik […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.