lördag 13 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Truly-koncernen växer med nya patent

Truly Labs, dotterbolag till Truly Translational, ökade både omsättningen och antalet anställda under 2020, en trend som fortsätter även i år. Även för dotterbolaget Amplio Pharma börjar det röra på sig.

Truly Translational bildades av före detta AstraZeneca-forskare för tio år sedan. 2015 utvidgade man verksamheten och bildade kontraktsforskningsbolaget Truly Labs. Nu uppger bolagets vd Karin von Wachenfeldt att expansionen börjar ta fart.

– I vår typ av verksamhet tar det lång tid att etablera infrastrukturen så man kan jobba fullt ut. Nu har vi så mycket på plats att vi kan börja expandera. Under 2021 har vi redan anställt en person och har åtminstone tre till på väg in. Förra året anställde vi sex stycken disputerade forskare vilket gav oss större möjligheter att ta in nya kunder, säger hon till Rapidus.

Innan året är slut är målet att landa på strax över 20 anställda i bolaget. Under 2020 ökade Truly Labs även sin omsättning med ca 50 procent jämfört med året innan, då den låg på tolv miljoner.

– Vi har fått några riktigt stora big pharma-kunder. Tillsammans med Medicon Valley Inhalation Consortium har vi tagit in ett stort inhalationsprojekt inom preklinik, där det är vi som utför 80 procent av arbetet, säger hon

Även hos det nyaste bolaget i koncernen, Amplio Pharma, händer det saker. Bolagets syfte är att utveckla och göra patenterbara förbättringar på redan godkända läkemedel och sedan driva dem till proof of concept. Under hösten fick Amplio Pharma sina två första patent i USA godkända, för förbättringar av läkemedel vid ledgångsreumatism. Nu väntar de inom några månader på Europa-patenten för detsamma.

– Lite senare under våren tänker vi börja ta in pengar för att fortsätta arbetet med Amplio Pharma, säger Karin von Wachenfeldt.

Mette Carbom

Truly Labs, dotterbolag till Truly Translational, ökade både omsättningen och antalet anställda under 2020, en trend som fortsätter även i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Iconovo fyller kassan – igen

    Iconovo arbetar vidare för att inhalatorerna ska nå marknaden. Men bara ett halvår efter en större nyemission är det dags att resa pengar igen.

  • Camurus stiger på viktminskning

    Läkemedelsbolaget Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, är känt för sitt preparat mot opioidberoende. Men i portföljen finns även ett projekt kring viktminskningsämnet semaglutid. Lovande studiedata får aktien att stiga.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Lidgren-bolaget dejtar nya investerare

    Läkemedelsföretaget Lithea får nya pengar från befintliga ägare, men egentligen vill bolaget hitta nya investerare för att stärka sitt case inför framtiden.

  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Vd-byte på Spectracure

    Medicinteknikbolaget Spectracures huvudägare Masoud Khayyami kliver av vd-stolen i bolaget – efter att ha varit tillförordnad i tre år.