onsdag 2 april 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Hundra personer till Microsoft i Staffanstorp

|  
|  

I höst slår Microsofts nya datacenter i Staffanstorp upp portarna. Redan nu har fyrtio personer anställts och på sikt kommer ytterligare ett sextiotal tjänster inom driftverksamhet och IT-säkerhet att tillsättas.

– Rekryteringen går än så länge enligt plan. Rätt kompetens är en bristvara och därför stöttar Microsoft med ett nationellt kompetensutvecklingsprogram som under 2021 kompetenshöjer 150.000 människor i Sverige, säger Microsoft Sveriges kommunikationschef Andreas Wingren.

Inom programmet ges utvecklare, systemadministratörer, konsulter och molnarkitekter möjlighet att utveckla sin tekniska kompetens genom en serie utbildningar och certifieringar.Den kompetens som efterfrågas i Staffanstorp är bland annat elektroingenjörer, tekniska projektledare och driftansvariga inom det som kallas kritisk miljö.

För att säkra elförsörjningen kommer Microsoft att investera i nya elledningar och transformatorer. Liknande investeringar har skett i Gästrikland där Microsoft bygger tre nya datacenterhallar.

– Det är klart att vi är väl medvetna om behovet av investering i energisystemstruktur, inte bara i Skåne utan i hela landet. Samtidigt finns ett överskott av förnybar energi. I samband med att vi öppnar ett större datacenter investerar vi i den lokala infrastrukturen och det kommer vi att göra även i Staffanstorp. Vi är inte oroliga för elbrist vare sig i Gävle-Sandviken eller i Staffanstorp, säger Andreas Wingren.

I slutet av januari bjöd Microsoft in till ett digitalt informationsmöte för boende i Staffanstorps kommun.

– Ett så här stort byggnadsprojekt innebär alltid en viss oro. Det var därför väldigt glädjande att se att så många engagerade sig under mötet. Det gör det lättare för oss att bemöta de orospunkter som finns, säger Andreas Wingren.

Sara Nkwe Assarsson

I höst slår Microsofts nya datacenter i Staffanstorp upp portarna. Redan nu har fyrtio personer anställts och på sikt kommer […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.

  • Tretton37: Kundinformationen till salu

    Efter att Tretton37 gått i konkurs är tillgångarna i bolaget nu till salu. En köpare kan överta varumärket Tretton37, kunddata värt nästan 90 miljoner kronor om året – och telefonnumren till 180 IT-konsulter.