torsdag 25 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

…och nypatenterade Lument får grönt ljus

|  ,
|  

Lument har nu fått grönt ljus att återuppta sin kliniska fas 2-studie av ett nytt kontrastmedel för CT-undersökningar. Detta efter att Region Skåne stoppade de flesta planerade kliniska studierna i våras för att frigöra resurser för coronavård.

Lument utvecklar ett livsmedelsbaserat kontrastmedel som ska ge bättre bilder vid undersökning med datortomografi, CT. Innovationen kommer från röntgenläkarna Thomas Fork och Ingvar Adnerhill vid Skånes universitetssjukhus. Bolaget fick ett patent godkänt i Europa för ett par veckor sedan.

– I studien vill vi visa vårt medels diagnostiska potential vid CT, jämfört med etablerade kontrastvätskor. Vi hoppas få minst lika bra bilder som vid en normal magnetröntgen. CT är fortfarande arbetshästen, tar bara tio minuter och är billigare, medan en MR-undersökning tar lång tid, är klaustrofobisk och dyr, säger vd Olof Böök.

Bolaget bildades 2009 och har Oatlygrundarnas forskningsbolag Aventure som största ägare. Vid årsskiftet gjorde bolaget en mindre nyemission och har därmed finansieringen klar till början av nästa år. Olof Böök uppger att de tittat på långsiktig finansiering där en notering finns med i funderingarna.

Elisabet Ottosson

Lument har nu fått grönt ljus att återuppta sin kliniska fas 2-studie av ett nytt kontrastmedel för CT-undersökningar. Detta efter […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Femte generationen tar över Saturnus

    Sveriges största glöggproducent står inför sitt fjärde generationsskifte. Och den nya generationen kliver in med sensationell tillväxt i ryggen. Rapidus besökte ett mer än hundraårigt destilleri.

  • Suturion får CE-märkning

    Efter att ha inlett i Australien, Mellanöstern och USA är den kirurgiska symaskinen från Lund redo att göra entré också i Europa. — 2026 och framåt handlar bara om försäljning, säger vd Paan Hermansson.

  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Dugs vd: ”Vi har inte dolt någonting”

    Nasdaqs hot att avnotera Dug Foodtech från First North kan vara en ”spill over-effekt” från händelser i andra bolag. Det säger vd Helene Nielsen när hon för första gången kommenterar situationen och menar att bolaget inte undanhållit något.

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Östes bolag faller som dominobrickor

    Tre av Öste-sfärens verksamhetsdrivande dotterbolag har nu gått i konkurs, tillsammans med ytterligare ett av ägarbolagen. Det mesta av värdet i Aventure-konkursen ser därmed ut att ha gått upp i rök. Men frågetecken kvarstår.

  • Köttodlarnas nya giv

    Re:meat byter namn. Enligt Malmöbolagets medgrundare Jacob Schaldemose Peterson handlar det om mer än bara ett namnbyte. – Det är ett byte av hela vår strategi, säger han.

  • Nya konkurser bland Öste-bolagen

    Dominobrickorna i Oatly-bröderna Östes företagsimperium fortsätter att falla. I spåren av ägarbolagens konkurser har två av portföljbolagen i sfären kastat in handduken och ytterligare ett ser ut att vara nere för räkning.