måndag 15 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Snubblometern kartlägger rehab efter covid-19

|  
|  

Lundaföretaget Infonomys verktyg Snubblometer används nu av Malmö stad för att följa patienter med covid-19 i äldrevården. Projektet genomförs tillsammans med Lund Universitet, som samlar in information om behandling och rehabilitering av covid-19.

– I första hand är detta ett forskningsprojekt för att få bättre koll på hur man kan aktivera och rehabilitera folk efter sjukdomen. De är en fantastisk möjlighet att använda vårt verktyg tillsammans med olika enkäter för att få en bild av hur rehabiliteringen kan förbättras, säger Jonas Källmén, en av Infonomys grundare, till Rapidus.

Snubblometern är en kroppssensor som mäter hur kroppen positioneras, balansen och risken för att falla i realtid. Ursprungligen är den utvecklad för patienter med stor risk för att falla, därav namnet, men i samband med covid-19-behandling mäter den i stället hur mycket patienten är uppe och rör sig och hur vederbörande ligger i sängen.

– När man har covid-19 ska man helst inte ligga ned utan sitta eller stå, men kan man inte det så ska man inte ligga på rygg. Framstupa sidoläge eller på magen är bäst för andningen. Vi lär oss mycket av det här projektet och många av våra internationella partners är också intresserade av det, säger Jonas Källmén.

Snubblometern är färdigutvecklad men inte formellt lanserad ännu. Infonomy har fått beställningar som ska levereras i sommar och har även sin teknik inbyggd i andra företags produkter.

– Vi har haft jättebra resultat i upphandlingar, men där pågår överklaganden. Vår position på den svenska marknaden är fantastisk, men det är många aktörer som konkurrerar med varandra och som underleverantör kan man inte avslöja vilka man jobbar med, säger Jonas Källmén.

Niclas Lindstrand

Lundaföretaget Infonomys verktyg Snubblometer används nu av Malmö stad för att följa patienter med covid-19 i äldrevården. Projektet genomförs tillsammans […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Nanoecho får sin första kund

    Nanoecho i Lund meddelar att bolaget tecknat sitt första försäljningsavtal för ett magnetomotoriskt ultraljudssystem, vilket innebär att bolaget fått in sin första fakturerade kund.

  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.

  • Okända sensorbolaget växlar upp…

    Det profiltunga sensorbolaget Waltero tog nyligen in drygt 31 miljoner kronor i en nyemission. Så här ska pengarna användas till positivt kassaflöde.

  • Veberöd är Sveriges första smarta by 

    Veberöd i Lunds kommun kallas för Sveriges första smarta by. I åtta år har byn attraherat företag, akademin och investeringar till sin forskarby, som använder byn som en testbädd för digital landsbygdsutveckling.

  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.