söndag 14 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

BrainLit startar finskt dotterbolag

|  
|  

Lundabolaget BrainLit, som har en patenterad belysningsteknik som imiterar dagsljusets variation under dygnet, öppnar dotterbolag i Finland. BrainLit Oy i Helsingfors ska förutom att bearbeta den finska marknaden även ansvara för en global satsning på idrottssegmentet.

– Finland är oerhört spännande för oss genom att de har samma utmaning som vi vad gäller solljusets variation, de samlas nationellt kring hälsa och välbefinnande, och de ligger långt framme med ny teknologi. Det skulle inte förvåna mig om Finland blir en av våra största marknader inom kort, säger bolagets vd Niclas Olsson till Rapidus.

Den första finska kunden är Innovation House, ett bolag som hyr ut lokaler för kontor och coworking i Finland, Singapore och Los Angeles.

BrainLits system för biocentriskt ljus efterliknar naturligt dagsljus som ska ge fördelar för hälsa och välbefinnande, bland annat bättre sömn. Ljuset kan anpassas efter individens biodynamiska klocka, alltså när på dygnet som hen presterar bäst.

– Vi får en flygande start i Finland när det gäller vår idrottssatsning, ordförande i vårt dotterbolag är den tidigare generalsekreteraren i Finlands olympiska kommitté. Man har sett att det kan skilja 26 procent mellan topp- och bottenprestationer för idrottmän. Trots coronatider har vi nu en ökad mängd förfrågningar, men en lägre andel går till avslut, säger Niclas Olsson.

Han uppger att de har flera internationella diskussioner på gång, bland annat med två Formel 1-team. BrainLit har ett dotterbolag i New York, installationer i bland annat Hongkong och nu pågående projekt på ett äldreboende i Thailand. Störst ägande i bolaget har familjeföretaget Wingren Hightec – som drivs av grundaren Tord Wingrens familj – och tidigare vd:n Peter K Andersson.

Elisabet Ottosson

Lundabolaget BrainLit, som har en patenterad belysningsteknik som imiterar dagsljusets variation under dygnet, öppnar dotterbolag i Finland. BrainLit Oy i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Volkswagen väljer Lund för expansion

    Fordonsindustrin har i tysthet tagit Lund i besittning. Volvo har cirka 400 anställda i staden, Bosch närmar sig 200 – och nu har Volkswagen gått in ett bolag som från början var en lundensisk startup.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Därför ökar efterfrågan på pansarglas

    Efterfrågan på pansarglas stiger i takt med upprustningen av militär och polis. Det märks hos Hammerglass i skånska Förslöv. Med stöd från EKN kan bolaget växa snabbt och säkert på nya marknader som Australien och Nordamerika.

  • Thule drar ned mål – aktien steg

    Friluftsbolaget Thule drar ned sitt finansiella mål. Det framkom i ett pressmeddelande på onsdagkvällen. På tiden, tyckte aktiemarknaden som inte tagit det tidigare målet på allvar.

  • Dyr nyemission i Beammwave

    En försäkring är ibland dyr men nödvändig. Så resonerar Beammwaves vd Stefan Svedberg sedan hans bolag tecknat dyra garantier men sedan fått se sin nyemission så övertecknad att det blev ytterligare en runda.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.