fredag 12 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Analys: Företagens utmaningar efter coronaviruset

Kort sagt: Hittills har vi bara sett början på de ekonomiska skador som kan bli följden av coronavirusets härjningar. Alla företag måste vidta åtgärder för att minimera skadorna. Och då handlar det inte bara om det mänskliga lidande som uppstår om anställda smittas. Omfattande åtgärder kommer att krävas i många företag för att säkra den långsiktiga överlevnaden.

Av Anders Haskel, Rapidus börskrönikör

Det är alldeles för tidigt för att våga dra några säkra slutsatser kring de ekonomiska effekterna av den omfattande virusepidemi som vi kanske bara sett början på. Det är dock ingen högoddsare att priset kommer att bli högt och då inte bara i form av mänskligt lidande.

För några branscher är det helt uppenbart. Flygindustrin befinner sig redan i kris. Hotell- och konferensnäringen kommer att ha det mycket tufft en tid framöver, vilket också gäller turist- och besöksnäring i stort. Svårast kommer det att vara för dem som är beroende av långväga gäster, medan aktörer som mer är beroende av lokal turism kan ha chans att klara sig bättre. Restauranger kommer också att få det svårt. Ofta handlar det om aktörer som opererar med små marginaler och vi kommer säkert att få se en hel del konkurser kopplade till turist- och besöksnäring.

Konkurser får i sin tur effekter på den finansiella sektorn. Det är inte omöjligt att vi vid något tillfälle kliver över en kant där bankerna plötsligt står inför omfattande kreditförluster.

Men det är en hel del andra branscher som säkert också kommer att få svårigheter. Med omfattande smittspridning kommer människor att vara mindre benägna att besöka shoppingcenter. Detaljhandel som redan plågas av konkurrens från den växande e-handeln får det ännu tuffare. Det kommer i sin tur att spilla över på fastighetssektorn som hittills sett ut att befinna sig i en skyddad hamn, gynnade inte minst av kraftigt fallande räntor. Hyresgästerna är ju bundna av sina avtal och fortsätter betala hyra så länge det finns pengar på kontot. Men när kunderna tvingas ställa in betalningarna hjälper inga kontrakt.

Tittar vi på större skånska industriföretag påverkas alla mer eller mindre av krisen. Om inte annat kan det finnas störningar i leveranskedjor med affärer som skjuts på framtiden när inte resor kan göras till de mest virusdrabbade områdena. Den löpande efterfrågan på företagens produkter påverkas också. Här gäller det att väga in alla följdeffekter som vi redan ser av cornaviruset och sådana som kan uppstå efterhand. Det kraftigt fallande oljepriset är ju en indirekt följd av viruset som på olika sätt påverkar en rad företag – i vissa fall positivt genom att leda till lägre priser på en del insatsvaror.

Företag i behov av finansiering måste se över sina planer. Under de närmsta veckorna kommer det vara närmast omöjligt att genomföra framgångsrika nyemissioner till vettiga villkor. Pengar finns alltid. Problemet är att villkoren kan bli ytterst ogynnsamma för företag som är i akut behov av nytt kapital. Tyvärr kommer vi sannolikt under våren att få läsa om en del skånska företag i tidig fas som inte lyckas få in de pengar som de behöver för att säkerställa en framgångsrik utveckling.

En annan risk som alla företag måste se över är vad som händer om alla nyckelpersoner ligger nerbäddade samtidigt. Hur mycket affärer riskerar att missas? Vilka andra åtaganden kommer företaget inte att kunna infria? Hur lyckas noterade företag uppfylla sina åtaganden gentemot marknaden när kanske såväl vd som finanschef och halva styrelsen samtidigt är drabbade av coronavirus?

Det här kan se ut som en domedagsbeskrivning. Så ska det inte tolkas. Jag vill snarare öppna ögonen på dem som hittills blundat för en del av coronavirusets effekter. Mänskligheten har historiskt visat sig ha en fantastisk överlevnadsförmåga, vi kommer att hantera även den här krisen. Efterhand kommer de ekonomiska hjulen på nytt att börja snurra allt fortare. Börsen kommer tillbaka och vinsterna vänder uppåt.

Kort sagt: Hittills har vi bara sett början på de ekonomiska skador som kan bli följden av coronavirusets härjningar. Alla företag […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • ”Jag ångrar inte teckningskursen”

    – Jag förstår dem som är besvikna, det är jag också. Det säger Mikael Olander, grundare och huvudägare i Wesports som hade en floppartad börsnotering i veckan.

  • Så bygger han sitt imperium

    Mikael Olander gick in med allt vad han hade i Bygghemma och skapade BHG Group. Vältajmade försäljningar skapade sedan grundplåten till Wesports.

  • Wesports föll i premiären

    Serieförvärvaren i sporthandel, Wesports, stod på tisdagen för den första skånska börsnoteringen på länge. När handeln inleddes gick dock aktien söderut.

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.