tisdag 18 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny fabrik i sikte för QPharma

|  
|  

Läkemedelsbolaget QPharma är mitt uppe i en produktionsutbyggnad, med en del som står klar till sommaren och resterande delar inom något år. Trots det tittar nu QPharmas vice vd David Segerberg på att snart uppföra ännu en fabrik på Malmötomten.

– På tio år har vi gått från 100 till 200 anställda. Vi växer för att kundernas försäljning har ökat. De senaste åren har vi byggt mycket, men vi behöver ännu fler produktionslokaler, laboratorier, lager och kontor. Det är trångt på tomten och vi har plats för ytterligare en lika stor fabrik som den vi nu bygger. Jag tror att vi kommer att starta det bygget inom två till fem år, säger David Segerberg till Rapidus.

QPharma har inga egna produkter utan arbetar med kontraktsutveckling, samt produktion av etablerade läkemedel och produkter – mestadels åt internationella kunder –  inom bland annat fertilitetsbehandling och klimakteriebesvär.

För närvarande har QPharma två nya produkter på väg in i produktion, som man utvecklat tillsammans med kunder. Det är en preventivmedelsring i silikon som fått FDA-godkännande, och en vaginalring som ska minska risken att drabbas av HIV och som väntar på marknadsgodkännande.

Hälften av bolagets försäljning sker till den egna koncernen, Nordic Group, som i sin tur är en systergrupp till läkemedelsjätten Ferring där Fredrik Paulsen står som ägare. QPharma har fördubblat sin omsättning de senaste fem åren, enligt David Segerberg, till 333 miljoner kronor 2018.

Elisabet Ottosson

Läkemedelsbolaget QPharma är mitt uppe i en produktionsutbyggnad, med en del som står klar till sommaren och resterande delar inom […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.