måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya Medeon klart nästa sommar

|  ,
|  

Nu på torsdag, den 11 april, startar Wihlborgs Fastigheter officiellt bygget av den fristående byggnad som kommer att öka Medeons yta med cirka 4.000 kvadratmeter.

Rapidus skrev redan 2014 att Medeon skissade på en utbyggnad då de var trångbodda och flera företag stod i kö. Nu beräknas det nya huset vara inflyttningsklart till sommaren 2020.

– Det är extra glädjande att starta detta projekt eftersom Medeon är fullt uthyrt. Nu kommer bolagen få chans till omflyttningar och expansion inom Medeon, säger Ulrika Hallengren, vd för Wihlborgs.

Wihlborgs är byggherre och kommer att kvarstå som ägare, liksom till resten av Medeonkomplexet. I dag omfattar det en bruttoyta på cirka 20.000 kvadratmeter och inrymmer ett 60-tal life science-bolag. Det nya huset, H-huset, kommer att bestå av fyra våningar och kommer att ha en annan typ av ytbeklädnad än övriga Medeonhusen.

– Det blir en fin byggnad som kommer att lyfta Medeonområdet som i dag har en lite mer lågmäld gestaltning, säger Ulrika Hallengren.

Elisabet Ottosson

Nu på torsdag, den 11 april, startar Wihlborgs Fastigheter officiellt bygget av den fristående byggnad som kommer att öka Medeons […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.