fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Martin Walfisz utvecklar hemlig affärsmodell för mobilspel

Massivegrundaren och spelbranchsveteranen Martin Walfisz har startat bolaget Multiscription ihop med Teis Anker Mikkelsen. Exakt vad bolaget ska syssla med är Walfisz än så länge hemlighetsfull om, men det handlar om att skapa en ny affärsmodell för mobilspel.

– Det finns två sätt att sälja mobilspel på i dag: premium och free to play, då är det gratis att spela men man betalar för fördelar i spelet. Reklam är också en affärsmodell men den är oftast inte fristående, i ett free to play-spel har man reklamintäkter utöver andra intäkter. Vi vill införa en tredje affärsmodell som vi kallar Multiscription och som vi än så länge inte vill prata så mycket om publikt, säger Martin Walfisz till Rapidus.

Hittills har Multiscription tagit in omkring fyra miljoner kronor från affärsänglar. I Danmark finns ett dotterbolag med samma namn, där den huvudsakliga operativa verksamheten finns.

– Teis är i Köpenhamn och håller på att bygga ett team där, säger Martin Walfisz.

Hans huvudsakliga sysselsättning är i Egmontägda Nordisk Film Games som bland annat investerat i Avalanche och danska Flashbulb Games. Walfisz grundade Massive Entertainment och numera avvecklade Planeto. Hans kollega Teis Anker Mikkelsen har arbetat som producent på IO Interactive samt som chief product officer på MovieStarPlanet.

Emily Binks

Massivegrundaren och spelbranchsveteranen Martin Walfisz har startat bolaget Multiscription ihop med Teis Anker Mikkelsen. Exakt vad bolaget ska syssla med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.