tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Snart kan du betala med din Kronabyklocka

|  , ,
|  

Malmöbolaget Anima släpper en applikation för betalningstjänster via sin uppkopplade klocka med start i Sverige. Bolaget arbetar nu med tester och certifieringar mot banker, berättar vd Pål Borge för Rapidus.

– Vårt utvecklingsarbete är klart och testning pågår. Problemet är att det finns många olika standarder från de olika bankerna. Så just nu arbetar vi med certifiering mot de stora korttillverkarna, säger Pål Borge.

Det var fyra tidigare Sony Mobile-chefer som startade Anima 2015 tillsammans med kinesiska elektroniktillverkaren GoerTek. Sedan dess har det kinesiska bolaget pumpat in pengar i Animas mjuk- och hårdvaruutveckling som resulterade i lansering under våren 2017 av den smarta armbandsklockan Kronaby.

För något år sedan ingick Anima samarbetsavtal med Stockholmsbaserade uppstartsbolaget Fidesmo, som utvecklar betalfunktioner. Därmed kan konsumenten lägga ett digitalt Mastercard-kort i sin Kronabyklocka och använda klockan för betalning i stället för ett plastkort.

Nu fokuserar en stor del av bolagets 60 anställda i Malmö på vidareutveckling av bolagets IoT-plattform för att kunna användas i andra applikationer där saker ska kopplas upp mot internet.

– Vi har skrivit avtal med vår första kund som ska använda Animas teknik för att styra prylar via internet i egna industriella applikationer, säger Pål Borge.

Han vill inte uppge vilket företag de signerat avtal med, men ger generella exempel på applikationer: all elektronik i hem- och bilmiljö, som att på avstånd starta motorvärmare eller hissa upp bilfönster.

Totalt finns Animas klocka Kronaby, med andra applikationer än betalningsfunktionen, på ett 30-tal marknader, enligt Pål Borge. Han vill inte uppge bolagets omsättning eller resultat. Bolaget har ett 20-tal säljare i Storbritannien, USA och Kina.

Elisabet Ottosson

Malmöbolaget Anima släpper en applikation för betalningstjänster via sin uppkopplade klocka med start i Sverige. Bolaget arbetar nu med tester […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.