lördag 29 mars 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Finskt IT-konsultbolag gör skånsk framstöt

Efter en trevande start planerar finska design- och mjukvaruutvecklingsbolaget Wunderdog det närmaste året dubbla personalstyrkan i Lund till ett total anställda.

Wunderdog har haft en adress i Lund sedan 2017, men den skånska etableringen var egentligen en slump, uppger vd Mika Viskari.

– Vi hade en kille som ville flytta till Lund och som vi inte ville bli av med. Men nu satsar vi på att växa där, säger han till Rapidus.

Wunderdog är inriktat på konsulttjänster inom design och mjukvaruutveckling, med totalt runt 80 anställda i Helsingfors, Berlin och Lund. Bland kunderna finns finska spelutvecklingsbolaget Rovio. Vilka Wunderdog jobbar med i Skåne vill Mika Viskari inte specificera men säger att det handlar om bolag inom fordonsindustri, telekom och finanssektorn.

Wunderdag är med när Arbetsförmedlingen imorgon ordnar IT-rekryteringsmässan på Ideon, den trettonde sedan starten 2012. Totalt har de 65 företagen och organisationerna som ställer ut 700 tjänster att fylla, enligt Arbetsförmedlingens sammanställning. 250 av tjänsterna gäller arbeten i Danmark som förmedlas av Work in Denmark.

– Under många år har mjukvaruutvecklare varit en bristvara, liksom ingenjörer inom mekanik och elektronik. Däremot har det funnits fler projektledare, efter de varsel som varit på Sony Mobile och Ericsson, men nu saknas även den kompetensen, säger Emma Lindgren, strategiskt ansvarig för företagsrelationer på Arbetsförmedlingen.

Bland de som jagar kompetens på rekryteringsmässan finns IT-jättar som Ericsson, Cybercom och IBM men även bolag inom helt andra branscher – som Assa Abloy, Trygg-Hansa och Lantmännen. Klicka här för att se hela listan.

Erik Olausson

Efter en trevande start planerar finska design- och mjukvaruutvecklingsbolaget Wunderdog det närmaste året dubbla personalstyrkan i Lund till ett total […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Smile vinnare i bidragsracet

    Vinnova delar ut mångmiljonbelopp till Skånes inkubatorer. Men stödet skiljer sig kraftigt åt, nära 27 miljoner kronor mellan inkubatorerna i toppen och botten. Rapidus har listan över vem som fick vad.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.

  • Tretton37: Kundinformationen till salu

    Efter att Tretton37 gått i konkurs är tillgångarna i bolaget nu till salu. En köpare kan överta varumärket Tretton37, kunddata värt nästan 90 miljoner kronor om året – och telefonnumren till 180 IT-konsulter.