fredag 26 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Spotlight till Köpenhamn tidigare än planerat

Långt före beräknad tid är svenska Spotlight Stock Market, tidigare Aktietorget, redo att expandera och har redan etablerats i Köpenhamn. Handelsplatsen har i stillhet noterat de två första danska bolagen. Det handlar om Freetrailer som noterades i maj samt Risk Intelligence, som noterades i förra veckan.

Strax före nyår rapporterade danska tidningen Børsen att Spotlight Stock Market planerade att etablera sig i Köpenhamn under hösten. Rapidus kan nu avslöja att Spotlight redan i augusti fått in sin första danska medarbetare och ”head of Danish Market”, Katrine Hoff, vid Højbro Plads i Köpenhamn. Planen är att utvidga därifrån, eftesom de tekniska och juridiska processerna finns på plats.

– Det kommer fler anställda i takt med våra ökade aktiviteter i Köpenhamn, men jag vet inte hur många ännu. Mitt eget backoffice är från start i Stockholm, säger Katrine Hoff.

– Fördelen för danska bolag att notera sig genom Spotlight Stock Market är att de kan bli kvar i det danska ekosystemet som ett danskt aktiebolag – samtidigt som de också blir presenterade för svenska investerare, säger Katrine Hoff.

Ett halvt tjog danska företag, exempelvis Oncology Venture, Synact, Initiator Pharma, Rhovac och Omnicar har sedan 2014 utnyttjat de bättre börsmöjligheterna i Sverige på Aktietorget, men där har de noterat sig som svenska aktiebolag. Den registreringen slipper de nya, noterade bolagen nu.

Från och med nästa år kommer aktieägare även få bättre möjligheter med investeringssparkonto efter svensk modell, men i mindre storlek än i Sverige. Danska investeringssparkonto har ett tak på 50.000 danska kronor, som höjs till 200.000 kronor fram till år 2022. Aktieskatten är även högre i Danmark än i Sverige.

Spotlight Stock Market har i dag över 170 noterade bolag, men vd Peter Gönczi förväntar sig inte att de nya investeringssparkontona kommer skapa lika stort intresse för aktieinvesteringar i Danmark som i Sverige.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broksø

Långt före beräknad tid är svenska Spotlight Stock Market, tidigare Aktietorget, redo att expandera och har redan etablerats i Köpenhamn. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • ”Jag ångrar inte teckningskursen”

    – Jag förstår dem som är besvikna, det är jag också. Det säger Mikael Olander, grundare och huvudägare i Wesports som hade en floppartad börsnotering i veckan.

  • Så bygger han sitt imperium

    Mikael Olander gick in med allt vad han hade i Bygghemma och skapade BHG Group. Vältajmade försäljningar skapade sedan grundplåten till Wesports.

  • Wesports föll i premiären

    Serieförvärvaren i sporthandel, Wesports, stod på tisdagen för den första skånska börsnoteringen på länge. När handeln inleddes gick dock aktien söderut.

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.