söndag 18 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sigma-koncernen går över sundet med färskt dotterbolag

Konsultkoncernen Sigma har i dag över 3.000 anställda i ett dussin länder – men inte i Danmark. Nu etablerar sig dotterbolaget Sigma Quality & Compliance i Köpenhamn.

Som namnet skvallrar om är bolagets konsulter inriktade på att hjälpa företag tolka och anpassa sig till olika regelverk, inte minst inom utveckling av läkemedel och medicinteknik. Bland kunderna finns McNeil i Helsingborg, Baxter i Lund och Bioglan i Malmö.

Sigma Quality & Compliance bildades för ett år sedan och har i dag ett 20-tal anställda, varav några redan har uppdrag för danska kunder som Novo Nordisk och hörlurstillverkaren GN Hearing, tidigare GN ReSound.

– Skattereglerna gör att det blir administrativa bekymmer varje gång vi skickar över konsulter till Danmark. Det blir enklare med en dansk, egen verksamhet. Sigma-koncernen har tidigare haft bolag i Danmark, som avvecklats av olika skäl. Nu gör vi ett nytt försök, säger Sigma Quality & Compliances vd Ola Ejnarsson till Rapidus.

Han räknar med att vara 30 anställda innan året är slut, varav en handfull i Köpenhamn och en handfull vid ett nytt kontor i Göteborg, som även det är under uppstart. Sigma Quality & Compliance har också värvat Sandra Larsson som ny regionchef för södra Sverige. Hon har ett långt förflutet från bemannings- och rekryteringsbranschen, med inriktning mot life science-bolag.

I första bokslutet, som täcker tio månader, omsatte Sigma Quality & Compliance 9 miljoner kronor, uppger Ola Ejnarsson. Prognosen för 2018 ligger på 22-23 miljoner. Sigma Quality & Compliance är baserat i Malmö.

Erik Olausson

Konsultkoncernen Sigma har i dag över 3.000 anställda i ett dussin länder – men inte i Danmark. Nu etablerar sig […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • Flygande start för Lindberg på Moroxite

    Han rekryterades för att leda Moroxite till ett marknadsgodkännande och det har redan tagit fart. På dag tre på nya jobbet berättar Fredrik Lindberg att bolaget har kommit in på FDA:s gräddfilsspår.

  • Bonesupport-veteran tar över Moroxite

    Moroxite siktar mot ett amerikanskt marknadsgodkännande nästa år. Då toppar styrelsen ledningen och låter en Bonesupport-grundare kliva in som vd.

  • Sandberg pytsar in mer i cancerbolag 

    Medtech-bolaget Reccan gör en riktad nyemission. Största investerare är Sandberg Development, som tidigare gått in med pengar i Lundabolaget. – Utvecklingsfasen är avslutad, säger vd Anna Brodén.

  • Slutar som vd i Bonesupport

    En skånsk börsbomb: Emil Billbäck kliver ner från vd-posten i Bonesupport. — Något var tvunget att hända, säger han till Rapidus.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.