måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lundabolag får norsk stororder på medicinsk bildhantering

Lundabolaget Distributed Medical har vunnit en norsk upphandling med ett potentiellt ordervärde på över tio miljoner kronor, som innebär att deras mjukvara för bild- och videohantering ska installeras på norska sjukhus. Dessutom har bolaget ingått ett samarbete med amerikanska Carestream, en global aktör inom medicinsk IT.

– Den norska affären är en av våra största och innebär att mellan 40 och 60 operationssalar kommer att utrustas med vår mjukvara över fyra års tid, säger vd Fredrik Jonsson till Rapidus.

Distributed Medical, som grundade för tio år sedan, har tagit fram mjukvara som kan samla in bilder och videor från alla bildproducerande enheter inom vården exempelvis vid röntgen, operation eller endoskopiundersökning, med säker lagring och användning av bilderna enligt patientdatalagen. Bolagets omsättning har de senaste åren legat på mellan sex och tio miljoner kronor med blygsamma resultat, och 90 procent av försäljningen går på export, främst till Norge, enligt Fredrik Jonsson.

Bland bolagets konkurrenter finns jättar som Olympus och Karl Storz, som har både bildproducerande enheter och bildbehandlingssystem. Men Distributed Medicals fördel är att deras system är oberoende av märke på instrumenten som producerar bilderna, uppger Fredrik Jonsson.

– Vi får också nya vårdkunder i och med vår nyligen lanserade app, där man med sin mobil kan hantera vårdrelaterade bilder och filmer tagna i exempelvis ambulanser och på vårdcentraler. Bilderna lagras och blir åtkomliga i patientjournalerna, säger han.

Distributed Medical har också inlett ett försäljningssamarbete med amerikanska Carestream, där bolagets system hanterar bilder och videor som sedan arkiveras i Carestreams arkivlösning.

Distributed Medical i Lund sysselsätter sju personer. Bolaget är privatägt av grundare och ledning.

Elisabet Ottosson

Lundabolaget Distributed Medical har vunnit en norsk upphandling med ett potentiellt ordervärde på över tio miljoner kronor, som innebär att […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.