fredag 15 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Börsaktuellt miljöteknikbolag i Helsingborg ska ta in över 40 miljoner

Helsingborgsbaserade Axolot utvecklar teknik för att rena stora flöden avloppsvatten från industrier. I februari planerar bolaget ta in minst 40 miljoner kronor genom en nyemission, uppger styrelseordföranden och Perstorpveteranen Lennart Holm till Rapidus.

– Vi kommer genomföra en nyemission i februari för att möjliggöra en expansion av verksamheten, runt 40-50 miljoner kronor. Det räknar vi med ska räcka fram till att bolaget kan uppvisa positivt kassaflöde. Vi siktar också på att lista bolaget på First North under andra halvan i år. Jag räknar inte med att det blir något problem med att få in pengar, vi har med oss ett antal investerare sedan tidigare, säger Lennart Holm till Rapidus.

Axolots teknik bygger på elektrokoagulation, där elström i vattnet ger en separation av ämnen som finns lösta eller uppblandade i vattnet. Principerna för tekniken finns sedan tidigare och har visat sig effektiva vid separation av till exempel tungmetaller och organiska fettlösliga ämnen, uppger Lennart Holm.

Det Axolot gjort är att utveckla och skala upp en reaktorkonstruktion samt avancerade styralgoritmer. I kombination med mätning av ett antal processkritiska parametrar ger det en höggradig rening. Patent finns på kärnteknologin, som kompletteras med moduler som i sin tur anpassas efter varje specifikt vatten. Vattnet ska även kunna recirkuleras på fabriker där Axolots system används.

Ett första avtal har redan tecknats med en finsk kund, dit en anläggning levereras i mars. Affärsmodellen bygger på att hyra ut anläggningar och ta betalt per kubikmeter renat vatten. Just den finska anläggningen kan hantera fem kubikmeter i timmen. I dagsläget klarar Axolot av att bygga anläggningar med kapacitet av uppåt 200 kubikmeter per timme, men målet är flera tusen.

Initialt ligger fokus på processindustrin och då främst pappers- och massaindustrin, gruvindustrin och kemiindustrin.

Vd är Mårten Olausson, som har ett förflutet från Perstorp. Åtta personer arbetar i Axolot, styrkan planeras öka till omkring tio under året.

Axolot grundades 2014 av Lennart Holm samt finländaren Mikael Åbacka och fick i slutet av 2016 in 25 miljoner kronor i riskkapital. Lennart Holm var tidigare koncernchef på Perstorp och är idag engagerad i Nexam Chemicals, Polygiene samt BillerudKorsnäs där han är styrelseordförande.

Emily Binks

Helsingborgsbaserade Axolot utvecklar teknik för att rena stora flöden avloppsvatten från industrier. I februari planerar bolaget ta in minst 40 […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Duearity-grundarna startar nytt i skogen

    Det Malmöbaserade medicinteknikbolaget Duearity kastade in handduken och gick i konkurs i höstas. Nu är de båda grundarna tillbaka med en ny satsning inom skogsnäringen.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Övertecknat i Arrowlake

    Finansmannen Jan Barchan via Briban Invest och Salén-gruppen kliver in som nya ägare i ozonbolaget Arrowlake. – Pengarna från emissionen öppnar för större installationer, säger vd Fredrik Bernshed.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.

  • Bona – ”USA:s tullar kan påverka oss”

    Malmöföretaget Bona, med vd Kerstin Lindell i spetsen, redovisar stagnerad tillväxt för 2024. En dämpad konjunktur känns av och en stor verksamhet i USA kan komma att påverkas av tullar.

  • Obducats vd får gå

    Lundabaserade Obducats ansträngda finanser tar ut sin rätt. Patrik Lundström som varit vd i mer än 25 år får gå. Bolaget ska gå in i en ”ny fas” och ersätter honom med en styrelsemedlem som varit med lika länge.

  • Position Green kapar personalstyrkan

    Position Green har gått som tåget. Förra året dubblades omsättningen och framtiden såg ljus ut. Men så kom omnibussen och tar Malmöbolaget åt andra hållet. Vd Daniel Gadd tvingas varsla 41 anställda i Sverige om uppsägning.