torsdag 2 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Danska GoBoat testar uthyrningsapp i Malmös kanaler

2016 fick GoBoat ett miljonbidrag från danska statliga Innovationsfonden för att utveckla ett system för elektronisk bokning av eldrivna turbåtar. När appen i sommar provas i skarpt läge får Malmös kanaler och Köpenhams inlopp agera testbana.

GoBoat hyr redan ut de små eldrivna turbåtarna för uppåt åtta personer i Köpenhamn, Malmö, Ålborg, London och Australiens huvudstad Canberra. Med appen ska man både kunna sköta bokning och betalning av båtarna, samt få nödvändig säkerhetsgenomgång. Båtarna är i sin tur övervakade med GPS under färden. Redan i år hann GoBoat prova appen under några korta veckor, men under 2018 ska fullskaletester ske i Malmö och Köpenhamn.

– Vi har dialoger med 50 destinationer runt om i världen, i regel huvudstäder, som är intresserade av båtar med app, säger Kasper Eich-Romme.

Han grundade GoBoat 2014 tillsammans med Anders Ekelund Mørck och Carl Kai Rand med hjälp från Væksthus Hovedstadsregionen.

Kasper Eich-Romme syntes i tidningarna i maj då två amerikanska turister omkom då en jetski i hög fart kolliderade med deras GoBoat i Köpenhamn. Men det har inte stoppat expansionen, i dag har I dag har GoBoat 33 båtar i Köpenhamn, 5 i Malmö, 5 i Ålborg, 8 i Canberra och 8 i London. Med utrullningen följer olika projekt för att säkra hållbar strömförbrukning åt båtarna.

– I Köpenhamn laddas båtarna upp med hjälp av solpaneler i hamnen medan vi i Malmö säkrar el från vind- och vattenkraft genom avtal med E.on. Vi experimenterar också med att bygga båtarna i återvunnet plastavfall istället för glasfiber, säger Kasper Eich-Romme.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Broskø

2016 fick GoBoat ett miljonbidrag från danska statliga Innovationsfonden för att utveckla ett system för elektronisk bokning av eldrivna turbåtar. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Telavox köper konkurrenter för 100 miljoner kronor 

    Skånska miljardbolaget Telavox köper konkurrenter i Sverige och Danmark, som ska integrera Malmöbolagets ”AI-receptionist” i sina verksamheter. Samtidig avslöjar vd Viktor Karlsson att Telavox kan gå till börsen. 

  • Skånsk lyxtaxi växlar upp

    Privatchaufförsföretaget The Car köper Malmöbolaget A Limo. Affären är The Cars första förvärv och grundaren Tord Rosenlund utesluter inte fler. 

  • Tullkaos drabbar skånska företag

    Trumps handelskrig skapar stor osäkerhet bland skånska företag. USA hotar nu med höjda hamnavgifter och de senaste tilläggstullarna på stål och aluminum skapar nya problem. Handelskammaren varnar för att vi ännu inte sett alla effekter av tullkaoset.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.