tisdag 19 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Tord Wingren tar time-out från alla tunga uppdrag…

|  ,
|  

Telekomveteranen Tord Wingren lämnar en rad tunga styrelseuppdrag bland Lunds teknikbolag samt sin roll som platschef på Huawei i Lund. Detta sedan han i somras dömdes för grovt insiderbrott av Stockholms tingsrätt.

Tillsammans med en annan tidigare styrelseledamot från Fingerprint Cards dömdes Wingren till 18 månaders fängelse och fem års näringsförbud. Domen har överklagats till Svea Hovrätt och har därmed inte vunnit laga kraft.

”Domen är felaktig på många sätt. Dels har domen baserat sig på en av tingsrätten antagen princip, nämligen antaganden om att jag skulle tagit del av information som ej åklagaren kunnat bevisa, och där tingsrätten ej krävt bevis från åklagaren. Detta är förstås djupt upprörande. Dock har jag funnit det lämpligt att göra time-out i en hel del av mina styrelseuppdrag”, skriver Tord Wingren i ett mejl till Rapidus.

För drygt ett år sedan hamnade Wingren etta på Rapidus lista över beslutsfattare med flest förtroendeuppdrag bland Lunds teknikbolag.

Tyngsta posten han tar time-out ifrån är dock som platschef på Huawei i Lund. Sedan han värvades 2012 har den kinesiska telekomjätten ökat sin bemanning i Lund från ett tiotal till över 40 anställda. Huawei har även blivit medlemmar i klusterorganisationen Mobile Heights och inlett två forskningssamarbeten med LTH. Det senaste drog igång i våras, då Huawei satsade 2,5 miljoner kronor på en forskartjänst på institutionen för elektro- och informationsteknik inom kodning av signaler i mobilnätet.

Emiliano Strauss

Telekomveteranen Tord Wingren lämnar en rad tunga styrelseuppdrag bland Lunds teknikbolag samt sin roll som platschef på Huawei i Lund. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Fåhraeus går in i Trackpaw

    Lundabolaget Trackpaw, med grundaren Liza Tchapanova Albrektson, fick sin kapitalrunda övertecknad sedan Industrifonden och Christer Fåhraeus fond FSG valt att gå in med varsin kontrollpost.

  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Rapporter från vecka 34

    Mattor och sportartiklar går bra, medan mode går trögt. Det framgår av de kvartalsrapporter som kom i förra veckan.


  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.