lördag 17 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Pila Pharma får in tio miljoner för att jaga nya tillämpningar

Malmöbaserade läkemedelsbolaget Pila Pharma har genom en nyemission tagit in tio miljoner kronor. Bolagets nytillträdde ordförande Erik Nerpin går in med en halv miljon kronor privat och hans investeringsbolag, Blasieholmen Investment Group med en miljon.

Även Almi Invest investerar 1,5 miljoner kronor och behåller därmed sin ägarandel på 15 procent och är fortfarande bolagets andra största ägare efter grundaren och vd:n Dorte X. Gram.

Enligt Dorte X. Gram ska kapitaltillskottet gå till två satsningar: dels vill man starta ett nytt forskningsspår för att bättre förstå mekanismerna bakom sin egen substans, dels vill man ta fram och formulera nya patent.

Pila Pharmas forskning fokuserar på receptorn TRPV1– populärt kallad ”chilireceptorn” eftersom den reagerar på den aktiva substansen i chilifrukter. De har upptäckt att en blockering av receptorn har koppling till insulinreglering hos diabetessjuka.

– Tidigare har vi varken haft råd eller tid att göra egna experiment och utforska substansen för att se hur man kan använda den i andra sammanhang, till exempel inom cancerbehandling, men det kan vi nu, säger hon.

Dorte X. Gram har tidigare sagt att en börsnotering inte är utesluten, men att det beror på hur länge de klarar av att finansiera den pågående kliniska studien och dra fram kandidaten till fas III.

Magnus Erlandsson

Malmöbaserade läkemedelsbolaget Pila Pharma har genom en nyemission tagit in tio miljoner kronor. Bolagets nytillträdde ordförande Erik Nerpin går in […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Läkemedelsbranschen hukar under tullhotet

    Trumps hot om importtullar på läkemedel väcker stor oro inom läkemedelsbranschen. — Osäkerheten är förödande för en bransch som behöver vara långsiktig, säger Jenni Nordborg på branschorganisationen Lif.

  • Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

    Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Life science-aktieägare surnar till

    Tålamodet prövas hårt för de som äger aktier i läkemedels- och medicinteknikbolag. I Lundbolaget Acousort har det gått så långt att bolaget tvingas skicka ett pressmeddelande med svar på uppretade aktieägares frågor.

  • Kapitalet säkrat: Nu ska Acucort växa globalt

    En lyckad nyemission har gett Acucort råg i ryggen. Nu fortsätter satsningen på en internationell expansion. — Vi går från att vara ett förhoppningsbolag till läkemedelsbolag, säger vd Jonas Jönmark.

  • Ljusglimt för Alligator

    Cancerforskningsföretaget Alligator fick se sin aktie lyfta för en stund med över 100 procent på onsdagen. Företaget som legat nere för räkning presenterade positiva nyheter.

  • Bonesupport lyfter

    2023 var Bonesupports första år med plusresultat men under 2024 tog det fart på allvar. Det står klart i bolagets kvartalsrapport. Aktien rusade på tisdagsförmiddagen när kvartalsrapporten kom, vilket också blir en jackpot för ledningen, med vd Emil Billbäck. 

  • Hon kopplar ännu hårdare grepp

    Hamlet Biopharma tar kliv mot en kommersialisering och rör om i ledningen. Grundaren Catharina Svanborg går in som vd, samtidigt som styrelsen ska ledas av en expert på kliniska prövningar.

  • Alligator fick in pengar

    54 procent. Så mycket fick cancerforskningsbolaget Alligator in av målet för sin nyemission. Men vd Søren Bregenholt är lugn och aktieägarna jublade på måndagen.