måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Cancerbolag värvar från Baxter och CeDe Group

Börsaktuella ChemoTech i Lund nyanställer inför stundande listning på First North. Bland rekryteringarna syns personer från Baxter och CeDe Group.

I december går ChemoTech in på First North. Inför det gör bolaget en listningsemission på 16 miljoner kronor, varav 10 miljoner är säkrade på förhand. Tillväxt i Asien står högst på agendan och det är inför detta och noteringen som bolaget stärker ledningen med tre nyckelroller.

Ny ekonomidirektör är sedan två veckor tillbaka Cajsa Wramdemark, som de senaste åren arbetat som controller och ekonomichef på CeDe Group och Consafe Logistics. 

I december tillträder Kristina Hansson posten som chef för kliniska affärer. Hon kommer senast från Baxter med ansvar för kliniska utvärderingar. Tidigare har hon arbetat för både Gambro Lundia och AstraZeneca i Lund. 

– Kristina börjar i samband med att vårt kliniska arbete accelereras i Indien och Europa, säger ChemoTechs vd Mohan Frick. 

Till tjänsten som ny produkt- och kvalitetschef har Johan Marnfeldt anställts. Han har tidigare arbetet med produkt- och affärsutveckling på Svep Design Center och Lundinova, där han också var delägare. 

I november inleds teckningsperioden för ChemoTechs listningsemission. Går allt enligt plan blir första handelsdag i december. 

ChemoTechs medicinteknik, kallad IQwave, är en vidareutveckling av en redan EU-godkänd elektrokemoterapeutisk behandling. Med korta, intensiva elektriska impulser görs membranet på cancercellerna ogenomträngligt, vilket betyder att cellgift fungerar med bara fem procent av den normala toxiska nivån.

Metoden används redan i Indien, där en expansion förbereds och tre personer ska rekryteras. Bolaget planerar även en lansering i Iran och Filippinerna, samtidigt som man förbereder kliniska studier i samarbete med sjukhus i Skandinavien. 

Efter nyanställningarna har bolaget åtta anställda i Sverige och Indien.

Jennie Lorentsson

Börsaktuella ChemoTech i Lund nyanställer inför stundande listning på First North. Bland rekryteringarna syns personer från Baxter och CeDe Group. I december […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.