tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya värvningar på Xintela och Watersprint

Rickard Mosell börjar som affärsutvecklare i oktober på noterade Lundabolaget Xintela, där han även är medgrundare och delägare. Han lämnar stolen som tillförordnad vd för Ideon AB, men sitter kvar som vd för Ideon Innovation AB på en halvtidstjänst året ut. Rekryteringen av ny vd till Ideon Innovation ska ske innan årsskiftet medan posten som vd för Ideon AB kommer att stå tom i väntan på att organisationen av det nya utvidgade Ideon blir klar.

Linda Kokkola kliver upp som vd för Lundabolaget Watersprint. Hon tar över efter Anders Ruland som fortsätter arbeta inom bolaget som teknisk chef. Linda Kokkola har ett förflutet inom Ericsson där hon arbetat med utvecklingen av bolagets mobilnät. Senast har hon arbetat som rådgivare i Taiwan åt innovationsbolag som velat etablera sig i Asien. Watersprint utvecklar en vattenreningsteknik med en kombination av LED-genererat UV-ljus och nanoteknik.

Karin von Wachenfeldt lämnar ordförandeposten på Lundabaserade Medicon Valley Inhalation Consortium för att kunna lägga mer tid på Truly Translational, där hon är vd. Karin von Wachenfeldt ersätts tillfälligtvis av Henri Hansson, storägare i Medeonbolaget Galenica. Såväl Galenica som Truly Translational är medlemmar i Medicon Valley Inhalation Consortium, som agerar gemensamt marknadsförings- och projektbolag men där själv utvecklingsarbetet utförs av medlemsföretagen. 2015 omsatte MVIC drygt tio miljoner kronor.

 

Rickard Mosell börjar som affärsutvecklare i oktober på noterade Lundabolaget Xintela, där han även är medgrundare och delägare. Han lämnar stolen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Så gör kommunerna för att locka företagen

    De små skånska kommunerna slår de större när det gäller företagsklimat. Det står klart i den rankning som Rapidus publicerade nyligen. Vi ringde upp kommunerna för att höra vad som ligger bakom uppryckningen.

  • Skånska småkommuner slår de större

    En ny undersökning visar att tre skånska kommuner kvalar in på topp tio-listan över Sveriges kommuner med bäst företagsklimat – samtidigt tappar de skånska storkommunerna alltmer mot de mindre.

  • Euris likviderat: ”Aktieägarna hade förtjänat bättre”

    Han slog svenskt rekord i nyemissioner och fortsatte in i det sista att ta in nya pengar. Men i december förra året lämnade Dario Kriz plötsligt sitt bolag Euris åt sitt öde. Nu är det likviderat.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.