fredag 19 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya värvningar på ID Kommunikation, Reccan och Smile

Pia-Karin Åkesson blir ny vd på Malmöbyrån ID Kommunikation. Hon kommer närmast från posten som regionchef i Stockholm för InUse och efterträder ID Kommunikations ägare Lotte Hoflund, som blir kvar i byrån men kommer jobba mer med affärsutveckling och strategi. ID Kommunikation har ett 20-tal anställda och är i färd med att rekrytera ytterligare 4. Nettoomsättningen sjönk något i senaste bokslutet, för 2015, till 18 miljoner kronor.

Forskningsbolaget Reccan Diagnostics, med bland andra Lunds universitets såddfinansieringsbolag LU Holding och Christer Fåhraeus som externa ägare, utökar styrelsen med Lars Grundemar. Han är professor vid Lunds universitetssjukhus och har en bakgrund från danska läkemedelsbolaget Ferring. Reccan utvecklar metoder för att bland annat kunna differentiera patienter inför riktad behandling vid olika cancertyper, som bukspottskörtelcancer.

Karl Philip Barakate är ny styrelseledamot i Smile, inkubatorn på Medicon Village i Lund. Han är näringslivsutvecklare på Region Skåne med speciellt ansvar för den regionala inkubatorstrategin.

Rapidus

Pia-Karin Åkesson blir ny vd på Malmöbyrån ID Kommunikation. Hon kommer närmast från posten som regionchef i Stockholm för InUse […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Fåhraeus går in i danskt life science-bolag

    Serieentreprenören Christer Fåhraeus fond FSG är ledande investeraren när danska Fida Biosystems gör en 50-miljonersrunda. ”De är klara för marknaden.”

  • Suturion får CE-märkning

    Efter att ha inlett i Australien, Mellanöstern och USA är den kirurgiska symaskinen från Lund redo att göra entré också i Europa. — 2026 och framåt handlar bara om försäljning, säger vd Paan Hermansson.

  • Xinnate gasar med nytt kapital

    Xinnate fortsätter att skörda framgångar bland investerare och säkrar 38,5 miljoner kronor i en nyemission. Pengarna ska gå till bolagets utökade fas 2/3 studie. 

  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Starfish satsar på rullstolar

    IT-entreprenören Jim Roslunds hårdvarubolag Starfish of Sweden har motlut på väg till marknaden. Både vården och bilindustrin har visat sig vara svårflörtade. Nu ska rullstolsdynor ge de första kommersiella intäkterna.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Compacta gör comeback

    Medicinteknikbolaget Compacta har fört en slumrande tillvaro de senaste åren. Men nu gör bolaget, grundat av bland andra Lundaprofilen Lars Montelius, comeback med ny vd och finansieringsrunda.

  • Iconovo fyller kassan – igen

    Iconovo arbetar vidare för att inhalatorerna ska nå marknaden. Men bara ett halvår efter en större nyemission är det dags att resa pengar igen.