fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nytt Vinnovastöd till sårläkning från Lund

Vinnova har har beviljat Lundabolaget In2cure ytterligare 1,4 miljoner kronor för att fortsätta utveckla sin sårvårdsprodukt.

In2Cures sårvårdprodukt, i första hand en gel, är tänkt att användas vid behandling av brännskador och sår efter kirurgiska ingrepp. Behandlingen bygger på den kroppsegna peptiden TCP-25, som visat sig kunna ta hand om skadliga endotoxiner och därmed dämpa inflammationer. Bolaget har tidigare visat goda resultat i djurförsök och med stödet från Vinnovas innovationsprogram Medtech4Health ska produkten göras redo för kliniska studier, bland annat genom teknisk verifiering av effekter i olika sårkompresser.

– Vi hoppas kunna se förbättrad sårläkning och mindre smärta och inflammation från såren. Bidraget underlättar framtida kliniska studier. Parallellt arbetar vi med den regulatoriska delen, säger grundaren och dermatologiprofessorn Artur Schmidtchen till Rapidus.

In2cure grundades 2015 som en forskningsavknoppning från dermatologiinsitutionen vid Lunds universitet. Bolaget finns på inkubatorn SmiLe på Medicon Village, tidigare Lund Life Science Incubator. Artur Schmidtchen är än så länge ensam ägare.

– Det är svårt att säga när vi kommer behöva mera resurser. Vi kommer givetvis söka fortsatta medel för att finansiera den framtida utvecklingen och får utvärdera situationen under hösten och 2017, säger han.

Jennie Lorentsson

Vinnova har har beviljat Lundabolaget In2cure ytterligare 1,4 miljoner kronor för att fortsätta utveckla sin sårvårdsprodukt. In2Cures sårvårdprodukt, i första […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.