fredag 1 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nybildat cancerbolag går mot fas II-studier

För två år sedan upptäckte forskarna bakom nybildade Lundaföretaget Akuru Pharma en biomarkör för identifiering av njurcancertumörer. Med hjälp av acceleratorstöd från Innovationskontor Syd siktar företaget på fas II-studier redan till hösten.

Akuru Pharma baseras på forskning från Lunds universitet, där grundarna hittat en molekyl som verkar vara associerad till njurcancertumörer. Njurcancer drabbar ungefär 1.000 personer i Sverige årligen och är en svårupptäckt cancerform med hög dödlighet, speciellt i fall där njurcancern spridit sig till andra delar av kroppen.

jenniefer_hansson– I dag finns det inga specifika metoder för att detektera spridd njurcancer. Vår förhoppning är att man ska kunna hitta metastaser vid ett tidigare skede och på så vis kunna sätta in riktad behandling snabbare, säger Jennifer Hansson, vd och medgrundare av Akuru Pharma och forskare i tumörbiologi.

Företaget bildades i slutet av maj, i samband med att Innovationskontor Syd beviljade ett acceleratorstöd på 300.000 kronor. På grund av att molekylen använts kliniskt tidigare i andra diagnoser är vägen kort till egna fas II-tester.

– Markören sitter på ytan av cancerceller för just den här tumörformen. I andra fall brukar en markör även finnas i andra celler eller normal vävnad, och det gör att man får svårt att behandla utan biverkningar. Vi vill utveckla både diagnostik och terapi för den här typen av njurcancer. I samband med att vi gjorde upptäckten patenterade vi den här markören för studier av cancer, säger medgrundare och styrelseordförande Håkan Axelson till Rapidus.

Initialt kommer Jennifer Hansson arbeta med Akuru Pharma, för att efter den kliniska studien förhoppningsvis anställa fler personer med hjälp av ytterligare investerarstöd. Efter de kliniska studierna siktar ledningen på att ta ytterligare kapital för att stödja utvecklingen under de kommande åren.

Hanna Sigeman

För två år sedan upptäckte forskarna bakom nybildade Lundaföretaget Akuru Pharma en biomarkör för identifiering av njurcancertumörer. Med hjälp av […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.