onsdag 6 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Aventure startar indiskt joint venture

I början av 2017 räknar ledningen för Aventure i Lund med att nå den indiska marknaden med en serie flytande livsmedel baserade på fiberrik havrekli. Bakom lanseringen står joint venture-bolaget Hildur Functional Foods, bildat tillsammans med livsmedelsforskaren Baboo Nair.

I det helägda dotterbolaget Glucanova har Aventure en längre tid tittat på havrebaserade livsmedel med hälsofrämjande egenskaper, inte minst för den indiska marknaden. 2011 gick Sida in med 2,2 miljoner kronor i ett projekt mellan Glucanova, Lunds universitet och Anand Agricultural University utanför Mumbai för att ta fram livsmedel rika på de kolesterolsänkande betaglukan-fiber som finns i havre.

I Hildur Functional Foods handlar det om en patentsökt metod för att med enzymer göra även mycket fiberrika havresorter aptitliga.

Jörgen_holm– Vi kan ta havrekli, som har ett fiberinnehåll på 40 procent och är sensoriskt ganska tråkigt, och göra det till ett flytande livsmedel med välsmakande textur, säger Glucanovas vd Jörgen Holm.

Målgruppen är främst den övre medelklassen, som i allt högre grad plågas av välfärdsåkommor som diabetes samt hjärt- och kärlsjukdomar.

Hildur Functional Foods är baserat i Gujarat i nordvästra Indien. Bolaget ägs till hälften av Aventure och till hälften av Baboo Nair, som har ett förflutet som professor i livsmedelsforskning vid Lunds universitet. Aventures andel är dock på väg att föras över till Glucanova, uppger Jörgen Holm.

Glucanova sysselsätter i dag en handfull anställda och fungerar som forskningsbolag, med produktionen utlagd på underleverantörer. Jörgen Holm räknar med att omsätta 3-4 miljoner kronor de närmaste tolv månaderna.

Erik Olausson

I början av 2017 räknar ledningen för Aventure i Lund med att nå den indiska marknaden med en serie flytande […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Så hanterar han galna tillväxten

    Sommarintervju: ”Upprustningen är ett apparat som inte bara kan stängas av.” Det säger Daniel Ljunggren, vd för Mildef, och menar att bolagets tillväxt är här för att stanna.

  • Den verkliga AI-utmaningen har knappt börjat

    Det är något nästan febrigt över AI just nu. Men de AI-startups som i dag rider på vågen bör ställa sig frågan: är våra kunder här för att stanna? Jan Dahlqvist höjer ett varningens finger.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Hänt i vecka 31

    Vd-ruljangs och eftersläntrande kvartalsrapporter var det som dominerade det sommarstilla nyhetsflödet förra veckan. Bland annat vände Joel Eklunds ryggsäcksbolag USWE Sports till vinst, nästan.