fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Mjukvaruutvecklare öppnar skånsk vårdcentral

Mjukvarubolaget Lytics, som tidigare hette Experlytics, ska i höst öppna en vårdcentral för KOL- patienter, rökare och astmatiker. Uppstarten ska delvis finansieras med en kommande emission.

Vårdcentralens verksamhet placeras i ett nystartat dotterbolag, helägt av Lytics, och ska drivas i Malmö. Traditionell vård blandas med virtuell vård där patienter med hjälp av sensorer kan skicka in mätvärden i förebyggande syfte.

Mattias Paulsson– Det centrala i den virtuella vården är appen som vi ger bort till patienter där de kan rapportera in hur de mår i olika formulär, säger vd Mattias Paulsson till Rapidus.

Vårdcentralen kommer även ta emot patienter som inte har KOL, röker eller är astmatiker.

– Vårt mål är att starta fler vårdcentraler och få in över 100.000 patienter inom tre år. Kommer vi upp i de nivåerna i Skåne har vi chans att det här bli en exportindustri. Vi räknar med positivt kassaflöde under nästa år, säger Mattias Paulsson.

Lytics övriga verksamhet ska fortsätta som vanligt. I den tar bolaget fram mjukvara för artificiell intelligens med fokus på sjukvård och läkemedelsindustrin. Genom att samla in stora mängder data ska mjukvaran kunna förutse och diagnostisera sjukdomar.

Bolaget har tidigare varit med i studier med KOL-patienter och har sedan februari deltagit i en studie kring influensa i samarbete med Universitetssjukhuset i Örebro och Uppsala Clinical Research Center. Studien bedrivs även i Norge och Nederländerna och innebär för Lytics del bland annat att spegla register för utländska kliniker.

Den största marknaden för Lytics mjukvara är USA, där de samarbetar med två dialysföretag för att göra prediktioner på sjukdomsvistelser för dialyspatienter med målet att kunna agera förebyggande.

Mattias Paulsson är en av delägarna i Lytics, som fick in trion Sven Holmgren, Cecilia Hollerup och Staffan Bergqvist i ägarlistan våren 2015 genom en emission på fyra miljoner kronor. Lytics är en avknoppning från Expertmaker, som blev årets Rapidusföretag 2014, och sysselsätter ett tiotal anställda.

Emily Binks

Mjukvarubolaget Lytics, som tidigare hette Experlytics, ska i höst öppna en vårdcentral för KOL- patienter, rökare och astmatiker. Uppstarten ska […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott.