måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Fem miljoner till nykläckt forskningsbolag

Malmöbaserade läkemedelsbolaget Cyxone får in fem miljoner kronor från en mindre grupp affärsänglar. Företaget grundades så sent som förra året av life science-veteranen Kjell Stenberg samt Bert Junno och Mikael Lindstam, som tagit forskningsavknoppningarna Gabather och Aptahem till Aktietorget.

Basen för Cyxone är cyklotider, peptidkedjor som återfinns i violblommor och en rad andra växter. Mångårig forskning vid Wiens medicinska universitet har visat att cyklotider i modifierad form kan hämma effekten av interleukin 2, en signalsubstans som sätter igång immunförsvaret. Genom en licensaffär har Cyxone fått rättigheterna till att vidareutveckla forskningsresultaten mot del i framtida försäljningsintäkter.

Första tänkta indikationen för läkemedelskandidaten, som just nu valideras, är multipel skleros.

Pengarna i emissionen kommer från ett tiotal privata investerare och räcker enligt Kjell Stenberg för att verksamheten ska ”komma igång”, men bolaget ligger i startgroparna för att ta in större belopp. Kjell Stenberg vill dock inte gå in på om Cyxone ska gå samma väg som Gabather och Aptahem, som noterades på Aktietorget 2014 och 2015.

Kjell_stenberg– Vi återkommer till hur vi tar in pengar, säger han till Rapidus.

Kjell Stenberg har en lång bakgrund som MS-forskare, bland annat från AstraZeneca. Än så länge är han den ende som arbetar heltid med Cyxone då utvecklingen av läkemedelskandidaten sker genom kontraktsforskningsbolag.

Erik Olausson

Malmöbaserade läkemedelsbolaget Cyxone får in fem miljoner kronor från en mindre grupp affärsänglar. Företaget grundades så sent som förra året […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.