tisdag 20 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

InRiver öppnar nya kontor i USA och Storbritannien

Malmöföretaget InRiver fortsätter satsa på den amerikanska marknaden. Sedan tidigare har de kontor i Chicago och efter sommaren öppnar de ytterligare ett amerikanskt kontor, denna gång på östkusten där bolaget redan har tre anställda. Samtidigt väntar etablering i Storbritannien.

Niclas Mollin– Det är stor sannolikhet att vi kommer etablera oss på den amerikanska östkusten, där lockar Boston mest, säger vd Niclas Mollin till Rapidus.

Ytterligare ett kontor planeras öppna i Storbritannien, där rekryteringen till ett femmannateam pågår. Även det kontoret drar igång efter sommaren.

– Vi har partner och kunder i Storbritannien och tittar på kontorsplats utanför London, vi har även tittat i Birmingham, säger Niclas Mollin.

Bland de brittiska kunderna finns hobbybutiken LoveCrafts och klädåterförsäljaren MandM Direct. I USA syns kunden Nike, där InRiver arbetar med varumärket Converse.

InRiver utvecklar mjukvara för hantering och distribution av digital produktinformation. I systemet samordnas produktinformation såsom bilder, texter och filmer för att snabbt kunna appliceras när verksamheter expanderar på nya marknader eller i nya säljkanaler.

Under 2016 planerar InRiver dubbla antalet anställda till 120. Majoriteten av rekryteringen kommer ske i USA, men ungefär 35 personer ska anställas i Malmö där bolaget redan håller på att växa ur lokalerna. I dagsläget sysselsätter företaget 67 personer, varav 39 finns i Malmö.

Huvudägare är Industrifonden, Verdane Capital och Malmöbaserade riskkapitalbolaget Zobito. Trion gick in med 83 miljoner kronor i bolaget förra året. Kapitalet ska enligt Niclas Mollin räcka i ett och ett halvt år till om bolagets tillväxt fortsätter i samma takt.

2015 omsatte InRiver 93 miljoner kronor, närapå en fördubbling mot 2014 års omsättning på 56 miljoner. Resultatet slutade på 7,5 miljoner kronor i vinst. Som ett led i USA-satsningen har bolaget just värvat amerikanen Jim Macintyre, entreprenör och investerare med bakgrund i e-handelsbolag, som ny styrelseordförande.

Emily Binks

Malmöföretaget InRiver fortsätter satsa på den amerikanska marknaden. Sedan tidigare har de kontor i Chicago och efter sommaren öppnar de […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Lågkonjunkturen behåller sitt grepp

    Skånsk ekonomi befinner sig fortsatt i ett tufft läge och den som hoppas på bättre tider får vänta. Näringslivet kämpar, hushållen har det tufft och osäkerheten om framtiden är påtaglig. Det framgår av en ny konjunkturrapport.


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.