måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ledningen väcker liv i avsomnat diagnosbolag i Lund

Medicinteknikbolaget Prolight Diagnostics i Lund har legat i malpåse i flera år. Sedan i höstas har styrelsen och ledningen arbetat med bolaget, som drar igång verksamheten på nytt.

Förhandlingar pågår med brittiska affärs- och teknikutvecklaren TTP, The Technology Partnership. 2007 slöt bolagen ett avtal om att TTP skulle ta över utvecklingen av Prolights diagnosverktyg. Ett motsvarande upplägg är under förhandling nu, skriver Prolight själva på sin hemsida.

Prolight Diagnostics diagnosverktyg kan mäta upp till fyra biomarkörer i blod och andra kroppsvätskor och ska kunna ge lokala och exakta diagnoser hos patienter på kort tid.

I november tog bolaget in 2,5 miljoner kronor från tidigare ägare. På bolagets hemsida skriver ledningen att de “planerar att finansiera utvecklingsarbetet via kapitalmarknaden och vi återkommer med mer information inom kort.”

I styrelsen för Prolight Diagnostics sitter bland annat Mats Persson, Masoud Khayyami, Ingemar Kihlström och Gunnar Säll. Sommaren 2015 utsågs Tomas Jonsson till vd, han har ett förflutet från bland annat DuPont och IBM. Rapidus har sökt företrädare för Prolight för att få veta mer om bolagets utveckling men ingen vill ge några kommentarer.

Prolight Diagnostics grundades 1999 av Masoud Khayyami, vd för SpectraCure som är noterat på Aktietorget sedan i somras. År 2011 var Prolight Diagnostics nära att noteras på Aktietorget, men planerna avbröt sedan listningsemissionen på tio miljoner kronor inte nådde upp till minibeloppet.

Emily Binks

Medicinteknikbolaget Prolight Diagnostics i Lund har legat i malpåse i flera år. Sedan i höstas har styrelsen och ledningen arbetat […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.