torsdag 3 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Hypergene dubblar i Göteborg

Malmöbolaget Hypergene dubblar antalet medarbetare vid Göteborgskontoret och fortsätter plocka stora kunder. Bland de senast tillkomna syns restaurang- och storköksgrossisten Martin & Servera samt Svenska Spel.

per_hidenius– Det är rätt ordentliga affärer, men Stockholms läns landsting är väsentligt större. Vi fortsätter vår resa med ännu högre takt än innan och tar många nya kunder, inte minst inom det privata, säger vd Per Hidenius till Rapidus.

Jämte Göteborg stad är Stockholms läns landsting bolagets största kund hittills. Mjukvarubolaget Hypergene utvecklar beslutsstödssystem för verksamhetsstyrning med verktyg för planering, analysering och uppföljning.

I fjor omsatte Hypergene 96 miljoner kronor med en vinst på 6 miljoner. Fram till september i år har bolaget omsatt 83,5 miljoner kronor, jämfört med 60 miljoner kronor samma period förra året. Ökningen beror på flera nya kunder under första halvåret samt befintliga kunder som utökat sina avtal.

Hypergene har i dag adresser i Malmö, Stockholm, Göteborg, Kalmar och Skövde. Kontoren i Malmö och Stockholm är jämnstora med 40 medarbetare på varje men det är Göteborgskontoret som växer snabbast.

– Där har vi har gått från ungefär 8 medarbetare till 18 i år, säger vd Per Hidenius.

Han är huvudägare i Hypergene tillsammans med Ola Engquist och grundaren Per Engwall.

Hypergene är en av nio nominerade EY:s regionfinal i Entrepreneur of the year ikväll. Bland övriga nominerade från södra Sverige syns Oatly med Rickard Öste.

Emily Binks

Malmöbolaget Hypergene dubblar antalet medarbetare vid Göteborgskontoret och fortsätter plocka stora kunder. Bland de senast tillkomna syns restaurang- och storköksgrossisten […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.