måndag 17 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Johnson & Johnson blir fjärde största ägaren i Alligator

Affären med Johnson & Johnson kan på sikt bli värd uppåt 700 miljoner dollar för Alligator Bioscience. I dag kan Rapidus avslöja att en första inbetalning gjorts, som ger den amerikanska jätten drygt sju procent av aktierna i det börsaktuella Lundabolaget.

I affären som presenterades i augusti får Johnson & Johnson en världsomfattande licens för ADC-1013, Alligators antikropp för behandling av elakartad hudcancer. Att Johnson & Johnson även skulle bli delägare i Alligator var en del av licensavtalet, men hur stor andel läkemedelsjätten skulle ta – och för hur mycket – har hittills hållits hemligt.

Dokument som Rapidus tagit del av visar dock att Alligator i september tillförts knappt 83 miljoner kronor från Johnson & Johnson via en nyemission. De nytecknade aktierna ger läkemedelsjätten 7,3 procent av bolaget, vilket gör Johnson & Johnson till den fjärde största ägaren efter Banque Internationale à Luxembourg, Sunstone Capital och ett dotterbolag till börsnoterade Investor.

Peter Benson, Alligators styrelseordförande och representant för Sunstone Capital, vill inte kommentera siffrorna i nyemissionen men säger att Alligator är nöjda med att ha fått in Johnson & Johnson som delägare.

Peter Benson– Det är ett stort, stabilt företag och att de blir delägare visar att de tror på det vi gör, säger han.

Utöver pengarna i nyemissionen får Alligator ytterligare en initial kontantutdelning från avtalet med Johnson & Johnson, hur mycket det rör sig om vill Peter Benson inte gå in på.

Under våren tog Alligator in totalt 73 miljoner kronor från tidigare ägare för att dra igång fas I-studierna av ADC-1013. Affären med Johnson & Johnson innebär att det amerikanska bolaget tar över utvecklingen efter fas I-studierna. Det gör att Alligators forskare frigörs för att arbeta med andra projekt, i pipelinen finns flera antikroppsbaserade läkemedelskandidater som aktiverar immunförsvaret för att bekämpa cancertumörer.

Alligator har i dag 25 anställda och är beläget på Medicon Village i Lund. Utöver storägarna finns bland andra Almi Invest Syd, fackförbundet Unionen och grundaren Carl Borrebaeck i ägarlistan. Som Rapidus tidigare rapporterat är Alligator i färd med att notera sig på Stockholmsbörsen.

– Vi har tryckt på knappen, men sådana här processer tar rätt långt tid och jag tror inte vi hinner i år. Om det blir i första eller andra kvartalet nästa år, det återstår att se, säger Peter Benson till Rapidus.

Erik Olausson

Affären med Johnson & Johnson kan på sikt bli värd uppåt 700 miljoner dollar för Alligator Bioscience. I dag kan […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Lund tog hem allt i årets 34-topp

    Det var fullpackat i salen när Rapidus 34:or hyllades och årets topp fem skulle utses. I år var det Lundabolag för hela slanten. Här är årets topp fem.

  • Åh vilket party

    Hundratalet unga entreprenörer och investerare kom till Rapidus 34-gala för att knyta nya kontakter och fira vinnarna av en topp fem-placering. Här är bilderna från kvällen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.