tisdag 1 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Orbital Systems tar in 40 miljoner

Det omskrivna Malmöbolaget Orbital Systems, som utvecklar en vattensparande dusch, tar in drygt 40 miljoner kronor i en nyemission. Den som går in med mest kapital är Kung Markattas förre majoritetsägare och vd, följd ett utländskt investmentbolag och flertalet tunga namn från Malmö.

Emissionen värderar bolaget, som grundades 2012, till 200 miljoner kronor. Av de 40 miljonerna som Orbital Systems tar in kommer drygt hälften från Interaktör AB, som ägs av Peter Enberg, före detta majoritetsägare och vd för matvarumärket Kung Markatta. Han har tidigare gått in Lundabolaget Speximo och kafékedjan Barista.

Den näst största av de nya ägarna är Covington Investments Holding Ltd, som går in med sex miljoner kronor.

Bland övriga investerare syns Rosengård Invest och Dendera Ventures. Sedan start 2009 har Rosengård Invest investerat i sju bolag, däribland Malmöbaserade Beepsend. Orbital Systems är deras första satsning på många år.

Ljubo-Mrnjavac– Orbital Systems är ett bolag som har fantastiskt potential att göra nytta runt om i världen. Vi går inte in i startups i vanliga fall men detta är ett undantag, säger Rosengård Invests vd Ljubo Mrnjavac till Rapidus.

På listan med nya ägare syns också Truchot Direct Investments, Epstein Advisors och Minc-chefen Mårten Öbrink, som investerar ett par hundra tusen i duschbolaget.

2013 blev Skype-grundaren Niklas Zennström delägare i Orbital Systems. Men bolaget ägs fortfarande till största del av grundaren och vd:n Mehrdad Mahdjoubi, som startade utvecklingen av duschen på LTH:s industridesignutbildning. Den patenterade tekniken sparar både vatten och energi genom att vattnet rengörs och återanvänds medan man duschar. Duscharna pilottestas på flera håll, bland annat av Försvarsmakten och Hotel Mäster Johan i Malmö.

Orbital Systems har väckt mycket uppmärksamhet de senaste åren och fått flera utmärkelser av olika slag. Nyligen nominerades bolaget till Stora Designpriset.

Emily Binks
Jennie Lorentsson

Det omskrivna Malmöbolaget Orbital Systems, som utvecklar en vattensparande dusch, tar in drygt 40 miljoner kronor i en nyemission. Den […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Duearity-grundarna startar nytt i skogen

    Det Malmöbaserade medicinteknikbolaget Duearity kastade in handduken och gick i konkurs i höstas. Nu är de båda grundarna tillbaka med en ny satsning inom skogsnäringen.

  • Övertecknat i Arrowlake

    Finansmannen Jan Barchan via Briban Invest och Salén-gruppen kliver in som nya ägare i ozonbolaget Arrowlake. – Pengarna från emissionen öppnar för större installationer, säger vd Fredrik Bernshed.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.