fredag 15 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Regeländring vingklipper ängelinvesterare

Drygt ett år har gått sedan investeraravdraget infördes och snävare villkor är redan på väg. Nästa år kan befintliga ägare och deras närstående inte utnyttja avdraget.

Hittills har cirka 5.600 kontrolluppgifter kommit in till Skatteverket för 2014, som rör totalt 325 miljoner kronor i investeringar i uppstartsbolag. De kan i sin tur ge 49 miljoner kronor i skattereduktion.

Avdraget är tänkt att ge mindre bolag en extra skjuts genom skattelättnader för affärsänglar som investerar i bolaget i ett tidigt skede. Det nya förslaget innebär att delägare i småbolag, samt deras närstående, inte får göra avdrag för följdinvesteringar de närmaste två åren efter att de gått in som delägare. Anledningen till att reglerna dras åt är att hårdare krav för statligt stöd har införts på EU-nivå.

– Ofta är det befintliga ägare som tar ett stort finansieringsansvar, så inskränkningen i investeraravdraget kommer säkerligen att påverka investeringsviljan bland befintliga ägare negativt, säger projektledare på Västra Hamnen Corporate Finance Per Lönn till Rapidus.

Eftersom deklarationerna för i år ännu inte är klara är det för tidigt att säga var i landet avdraget använts mest. Jeanette Andersson på affärsängelsnätverket Connect Skåne menar att avdraget inte använts i någon större utsträckning i Skåne sedan införandet.

jeanette_andersson– Min allmänna uppfattning är att det inte utnyttjas så mycket, åtminstone inte i vårt nätverk. De flesta investerar via bolag, säger Jeanette Andersson till Rapidus.

Per Lönn menar däremot att fler och fler investerare börjar få upp ögonen för avdraget.

– Jag upplever definitivt att det ökat i användning. Folk har upptäckt att avdraget också kan tillämpas på vissa noterade bolag på oreglerade marknader som Nasdaq, First North och Aktietorget. Bolagen har också blivit bättre på att upplysa sin investerare om att möjligheten finns, säger Per Lönn.

I Skåne har bland annat medicinteknikbolaget Clinical Laserthermia Systems, CLS, lämnat in kontrolluppgifter för avdrag. CLS tog i fjol in 22 miljoner kronor via emissioner. Enligt bolagets kommunikationschef Gunilla Savring är det endast ett fåtal som tänkt utnyttja avdraget.

Gunilla_Savring– Jag trodde vi skulle få förfrågningar från fler. Kanske är kunskapen för liten. Jämför man med rut- och rotavdragen så verkar investeraravdraget mindre känt, även för de personer som kan utnyttja det, säger hon.

Enligt förslaget från Finansdepartementet beräknas underlaget för avdrag enligt de nya reglerna uppgå till cirka 440 miljoner kronor 2016, vilket innebär en sammanlagd skattereduktion på 66 miljoner kronor.

Emily Binks

Drygt ett år har gått sedan investeraravdraget infördes och snävare villkor är redan på väg. Nästa år kan befintliga ägare och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Hänt i vecka 31

    Vd-ruljangs och eftersläntrande kvartalsrapporter var det som dominerade det sommarstilla nyhetsflödet förra veckan. Bland annat vände Joel Eklunds ryggsäcksbolag USWE Sports till vinst, nästan.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Så gör kommunerna för att locka företagen

    De små skånska kommunerna slår de större när det gäller företagsklimat. Det står klart i den rankning som Rapidus publicerade nyligen. Vi ringde upp kommunerna för att höra vad som ligger bakom uppryckningen.