fredag 5 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Immunovia landar 40 miljoner till cancertester

Bioteknikbolaget Immunovia i Lund kammar hem 40 miljoner kronor i forskningsanslag från EU. Planen är att starta egna kliniker för tidig diagnostik av cancer i bukspottskörteln.

Immunovia har bakom sig 15 års forskning vid Lunds universitet och professor Carl Borrebaecks center Create Health. Ifjol tog bolaget in drygt 40 miljoner kronor i riskkapital, och nu är det dags igen.

EU:s ramprogram Horizon 2020 beviljar 4,2 miljoner euro, motsvarande knappt 40 miljoner kronor, i nya forskningsmedel över två års tid. Pengarna ska bland annat gå till valideringsstudier av Immunovias teknik för biomarkörer i blod. En av studierna kommer utföras på plats i Lund och baseras på 1.400 blodprover från Danmark.

I korthet handlar det om att Immunovia analyserar blodet från patienterna för att hitta vad som kan beskrivas som fingeravtryck från olika sjukdomar. Med metoden kan diagnos ges i ett tidigt skede, vilket är extremt viktigt vid exempelvis cancer.

Mats Grahn– Vi fokuserar på cancer i bukspottskörteln, där det finns ett enormt kliniskt behov. De som får diagnosen dör oftast inom sex månader, eftersom sjukdomen går så långt utan symptom. Med vår teknik kan vi avläsa immunförsvarets reaktioner och hitta cancern i ett tidigare skede, säger vd Mats Grahn till Rapidus.

Affärsplanen är inte att licensiera ut tekniken, utan att bygga upp egna så kallade referenslabb dit blodproven skickas. Ett första labb är på gång i Lund, men även i USA ska kliniker sättas upp i samarbete med partners.

– Redan nästa år ska vi ha referenslabb igång, men då bara för de som betalar tjänsten ur egen ficka. 2018 räknar vi med att vara inne i sjukvårdssystemet och få full imbursement, säger Mats Grahn.

I ägarlistan bakom Immunovia märks profiler som PG Gyllenhammar och KTH-professorn Mattias Uhlén. Största ägare är alltjämt Carl Borrebaeck. Enligt Mats Grahn finns en börsnotering i planerna på sikt.

Kristian Svensson

Bioteknikbolaget Immunovia i Lund kammar hem 40 miljoner kronor i forskningsanslag från EU. Planen är att starta egna kliniker för […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Dugs vd: ”Vi har inte dolt någonting”

    Nasdaqs hot att avnotera Dug Foodtech från First North kan vara en ”spill over-effekt” från händelser i andra bolag. Det säger vd Helene Nielsen när hon för första gången kommenterar situationen och menar att bolaget inte undanhållit något.

  • SLP trycker på gasen

    Det Erik Selin-dominerade fastighetsbolaget SLP gasar på med en riktad nyemission på 800 Mkr, bara några dagar efter ett miljardförvärv. – De nya pengarna ska gå till fler förvärv, säger vd Filip Persson.

  • Cloetta tar över Saabs kontor

    Det blir choklad istället för vapen när Cloetta tar över Saabs lokaler i ”Werket” nästa år. Det innebär att konfektyrföretaget flyttar sitt största skandinaviska kontor från centrala Malmö till Dockan.


  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Starfish satsar på rullstolar

    IT-entreprenören Jim Roslunds hårdvarubolag Starfish of Sweden har motlut på väg till marknaden. Både vården och bilindustrin har visat sig vara svårflörtade. Nu ska rullstolsdynor ge de första kommersiella intäkterna.

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Compacta gör comeback

    Medicinteknikbolaget Compacta har fört en slumrande tillvaro de senaste åren. Men nu gör bolaget, grundat av bland andra Lundaprofilen Lars Montelius, comeback med ny vd och finansieringsrunda.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.