måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Oklart hur Sonys sparpaket påverkar forskningssamarbeten

Det är ännu oklart hur Sony Mobiles hårda sparpaket slår mot Lund telekominstitutet Mapci. Sony är som grundande part en stor finansiär, och har ett antal forskningsprojekt i gång tillsammans med Mapci, liksom med Lunds tekniska högskola.

Igår kom chockbeskedet att Sony Mobile skär bort 1.000 tjänster vid utvecklingssajten i nordöstra Lund. Det är närmast en halvering av personalstyrkan. Åtgärden är en del i ett sparpaket, omfattande 30 procent av rörelsekostnaderna.

Sony Mobile är tillsammans med Ericsson, Lunds universitet och Region Skåne med och stoppar in 10-15 miljoner kronor årligen i forskningsinstitutet Mapci i Lund, där det är meningen att framtidens molnteknologi ska ta form.

Björn Landfeldt– Vi vet inte hur samarbetena vi har med Sony kommer påverkas. Vi har inte fått några indikationer alls. Själv ser jag ingen omedelbar risk att detta går ut över oss, men känner ändå att vi vill bevaka de forskningssamarbeten vi har med Sony, säger Mapcis vetenskapliga chef Björn Landfeldt till Rapidus.

I dag rullar två formella projekt mellan Mapci och Sony. Det ena handlar om nästa generations wifi, det andra om energieffektivitet i videoöverföring på internet. Och fler är på gång.

Totalt jobbar idag 25 personer på Mapci i Mobile Heights Center, som byggts upp i Sonys gamla hus invid E22 utanför Lund. Ytterligare ett antal personer ute i näringsliv och på universitetet är kopplade till verksamheten. Så sent som förra veckan presenterade Mapci ett öppet innovationslabb, där företag och organisationer kan jobba med innovation inom mobil- och molnområdet. Med som finansiär i den satsningen finns statliga Vinnova, som gått in med 1,5 miljoner kronor.

Utöver Mapci är Sony Mobile inblandade i ett antal forskningsprojekt på LTH. Bland dem finns Embedded Application Software Engineering och System Design on Silicon, där nyblivne LTH-rektorn Viktor Öwall tidigare var projektledare.

− Utöver arbetsinsatser bidrar Sony Mobile med en halv miljon kronor om året i System Design on Silicon. Generellt är Sony Mobile en viktig samarbetspartner för LTH men vi vet inte i dag om eller hur pågående forskningsprojekt påverkas, säger Viktor Öwall.

Rapidus har under tisdagen varit i kontakt med Sony Mobile som ännu inte kan svara på om sparpaketet får några konsekvenser för mobiljättens lokala forskningssamarbeten.

Kristian Svensson
Erik Olausson

Det är ännu oklart hur Sony Mobiles hårda sparpaket slår mot Lund telekominstitutet Mapci. Sony är som grundande part en […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.