tisdag 4 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Mobilenheten i Lund tar Sonys nedskrivningsbesked med ro

Japanska Sony-koncernen skriver ner värdet på mobildivisionen, där verksamheten i Lund med ett par tusen anställda och konsulter ingår. De första delarna av den nya framtidsplanen har också presenterats. Men fackföreningarna i Lund är luttrade och tar än så länge beskeden med ro.

Inget nytt sparpaket har lags fram, men av allt att döma hamnar kostnadsmassan i fokus hos Sony Mobile närmaste tiden. På koncernnivå ligger Sonys försäljning i princip still innevarande år, men prognosen pekar på skenande kostnader.

Som Rapidus tidigare rapporterat har Sony inlett en strategisk översyn av mobilverksamheten. Den tidigare framtidsplanen hade tillväxt som huvudpunkt, nu vill bolaget inrikta sig på att ”hantera de påtagliga förändringarna på marknaden och för konkurrensen inom mobilsegmentet”. Målet är att kunna visa en mer stabil vinstnivå.

— Vi fortsätter översynen av produktportföljen och tittar även på vilka marknader vi ska finnas på, säger Kajsa Petersson, kommunikationsansvarig för Sony Mobile i Lund.

Mobilsegmentet visar förlust igen. Kommer det nya sparpaket?

— Det kan jag inte kommentera i dag. Men när man gör förluster måste man se hur man kan hantera dem.

Fackföreningarna på Sony Mobile i Lund är härdade av återkommande sparpaket de senaste åren. Dagens besked att värdet på mobilverksamheten skrivs ned med motsvarande tolv miljarder kronor tar Sveriges Ingenjörers klubbordförande Ulf Bengtsson med ro.

— Det är jättesvårt att säga nu vilka effekterna av detta blir. Tidigare erfarenheter i Lund har lärt oss att ta det lugnt innan vi vet vad förändringarna innebär. Det vi vet i dag är att vi har en vältrimmad organisation efter alla tidigare neddragningar och att vi är strategiskt viktiga för Sony, säger han till Rapidus.

Under räkenskapsårets första kvartal omsatte Sonys mobildivision motsvarande 22 miljarder kronor, men visade en förlust på 190 miljoner på operativ nivå. Försäljningsprognosen för Sony-koncernen lämnas oförändrad i dagens uppdatering, på 7.800 miljarder yen motsvarande knappt 520 miljarder kronor, men istället för en operativ vinst på 140 miljarder yen spås en förlust på 40 miljarder yen.

Kristian Svensson

Japanska Sony-koncernen skriver ner värdet på mobildivisionen, där verksamheten i Lund med ett par tusen anställda och konsulter ingår. De […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Danir sätter bolag på Londonbörsen

    Ett energislag som är både förnybart och planerbart är rena drömmen för Europas regeringar. Cindrigo är bolaget som vill investera 7 miljarder kronor i just detta och börsnoterades i London i fredags. Dan Olofsson är med 30 procent största ägare.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Sharetex gör din tröja till en schampoflaska

    Endast 1 procent av textilavfallet i EU återanvänds eller återvinns. Resten går upp i rök. Bara i Sverige förbränns 80 000 ton textilier per år. Det vill Malmöbolaget Sharetex ändra på.


  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Telavox köper konkurrenter för 100 miljoner kronor 

    Skånska miljardbolaget Telavox köper konkurrenter i Sverige och Danmark, som ska integrera Malmöbolagets ”AI-receptionist” i sina verksamheter. Samtidig avslöjar vd Viktor Karlsson att Telavox kan gå till börsen. 

  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.