fredag 3 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

AddPro-affär banar väg för dansk miljardfond

Efter lyckade försäljningar av bland annat Helsingborgsföretaget Emotron, friskolekoncernen Pysslingen och nu senast IT-konsulten AddPro i Malmö är svensk-danska riskkapitalbolaget Polaris Private Equity i färd med att dra igång en ny fond. Ambitionen är att få in tre miljarder danska kronor under 2014. Med raden av svenska affärer i backspegeln räknar partnern Jan Dahlqvist med att även få svenska investerare i den nya fonden.

Målet på 3,0 miljarder danska kronor är ett snäpp upp jämfört med de senaste två fonderna från 2005 och 2009, då Polaris drog in 2,0 miljarder respektive 2,7 miljarder danska kronor. Då ingick inte några svenska investerare alls, men Polaris partner Jan Dahlqvist har goda förhoppningar att de hakar på tåget denna gång. Hittills har Polaris gjort tolv investeringar i Sverige varav fem nu har sålts.

Jan_Dahlqvist— Vi för samtal med ett antal potentiella investerare som förhoppningsvis är med. Att vi har visat att vi kan ge avkastning på den svenska marknaden har väldigt stor betydelse i de diskussionerna, säger Jan Dahlqvist till Rapidus.

Liksom de tidigare fonderna kommer Polaris fjärde fond att sikta in sig på uppköp av verksamheter på den nordiska marknaden med en omsättning i storleksordningen 400-1.000 miljoner kronor.

Nyligen drog konkurrenten Altors medgrundare Denis Viet-Jacobsen igång fonden Solix Group där han har med sig Johan Cervin, även han medgrundare på Altor. Jan Dahlqvist ser en ökande konkurrens mellan riskkapitalbolagen, samtidigt som det också har försvunnit en del spelare som AAC och 3i.

— Börsuppgången i Sverige har gjort att pensionsfonder och försäkringsbolag tittar på andra investeringsalternativ. Det har gjort att det kommit in fler aktörer på marknaden. I Danmark har konjunkturen varit betydligt trögare, säger han.

Förra veckan meddelade Polaris att dotterbolaget AddPro säljs till tyska Perusa. Köpeskillingen är ett tresiffrigt miljonbelopp, enligt vad Rapidus erfar. AddPro, fokuserat på infrastruktur och säkerhet inom IT-området, beräknas omsätta 630 miljoner kronor i år. Närmare 290 anställda i Sverige och Danmark följer med i affären.

Joel Lyth

Efter lyckade försäljningar av bland annat Helsingborgsföretaget Emotron, friskolekoncernen Pysslingen och nu senast IT-konsulten AddPro i Malmö är svensk-danska riskkapitalbolaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Fler uppsägningar i Malmös spelvärld

    Pandiemibaksmällan fortsätter att skörda offer i spelbranschen. Den Egmont-ägda spelutvecklaren Avalanche Studios stänger sitt tredje kontor sedan i fjol och uppsägningar väntar både i Malmö och Stockholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    ,
    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 


  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • Precise Biometrics i Lejonkulan

    Det är premiär för säsong 5 i Rapidus podd Lejonkulan med Jan Dahlqvist, som i dag gästas av Precise Biometrics vd Joakim Nydemark.

  • Skånska bolag på väg mot börsen

    Rapidus skrev nyligen om life science-bolagens tynande tillvaro på börsen och en begynnande avnoteringsvåg. Men det finns många andra bolag som tvärtom vill in på börsen. Rapidus listar ett dussin som vi känner till.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.

  • Life science-bolag på reträtt från börsen

    Flera av Lunds life science-bolag verkar släppa hoppet om att börsen ska vara en plats för att locka riskkapital. Rapidus noterar nio avhopp från börsen under 2025. Prostalund, med huvudägaren Mats Alyhr, är det senaste exemplet.

  • ”Vissa borde inte ha kommit till börsen”

    I noteringsyran för ett par år sedan släpptes förhoppningsbolag som inte var redo in på listorna – och life science-sektorn är överrepresenterad. Det menar Aktiespararnas chefsjurist Sverre Linton. 

  • Hon är sommarens skånska emissionsdrottning

    Trots en skakig kapitalmarknad har entreprenörer från såväl life science som tech lockat investerare. Mest har Hansa Biopharma rest, med den nya vd:n Renee Aguiar Lucander. Rapidus har sammanställt sommarens nyemissioner.

  • Skånska nyemissioner drog in 1,3 mdr

    Hansa Piopharma tog in mest pengar i sommar, medan Beammwave och Pila Pharma gjorde de mest överteckande. Långt ifrån alla bolag nådde dock sina mål med emissionerna. Här är hela listan.

  • Insynspersoner tankar aktier

    Den nytillträdda Kjell-toppen Sandra Gadd har under sommaren och hösten storshoppat aktier i prylkedjan. Även andra insynspersoner i skånska bolag har passat på att köpa aktier när kurserna har dalat. Det visar Rapidus koll.