tisdag 30 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Galenica satsar på munsår i nytt dotterbolag

Efter försäljningsframgångar med en hudkräm mot eksem och psoriasis fortsätter Medeonbolaget Galenica bygga ut sortimentet. I ett nybildat dotterbolag satsar ledningen på en gel mot munsår och andra hudbesvär som enligt planen ska finnas på marknaden redan om ett år.

Galencia har arbetat två år på projektet, som ska resultera i en gel mot åkommor i ansiktet som exempelvis munsår orsakade av herpes och hudsprickor. Genom att klassa det som medicinteknisk produkt räknar vd Ronnie Wallin med att tillståndsprocessen ska gå snabbt och att gelen ska kunna säljas på såväl apotek som i matbutiker.

Arbetet bedrivs i nystartade dotterbolaget Cleer4U, som utöver Galenica har kommunikationskonsulten Tomas Antoni och dentalteknikbolaget Bioras tidigare vd Thomas Hammargren som delägare.

Galenica lanserade 2012 Ovixan, en kräm mot psoriasis och eksem som förra året fick en uppföljare mot liknande problem i hårbottnen. Fler kompletterande produkter är under utveckling, uppger Ronnie Wallin.

— Ovixan har fått ett väldigt bra mottagande. Utöver Sverige finns den nu i Danmark, Norge, Finland och Island. Vi diskuterar även med aktörer utanför Norden, säger han.

Kontraktsforskning inom läkemedelsutveckling står dock fortfarande för cirka 85 procent av omsättningen, som ökade från 51 miljoner kronor 2012 till 57 miljoner förra året. Samtidigt byttes en vinst på 11,3 miljoner till ett resultat nära noll efter satsningar på marknadsföring och produktutveckling, uppger Ronnie Wallin.

Galenica sysselsätter ett 40-tal personer. Bolaget ägs till 80 procent av grundarna Ronnie Wallin och Henri Hansson samt till 20 procent av AB Axel Granlund, del i Volito-sfären.

Erik Olausson

Efter försäljningsframgångar med en hudkräm mot eksem och psoriasis fortsätter Medeonbolaget Galenica bygga ut sortimentet. I ett nybildat dotterbolag satsar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Suturion får CE-märkning

    Efter att ha inlett i Australien, Mellanöstern och USA är den kirurgiska symaskinen från Lund redo att göra entré också i Europa. — 2026 och framåt handlar bara om försäljning, säger vd Paan Hermansson.

  • Xinnate gasar med nytt kapital

    Xinnate fortsätter att skörda framgångar bland investerare och säkrar 38,5 miljoner kronor i en nyemission. Pengarna ska gå till bolagets utökade fas 2/3 studie. 

  • Sensodetect försvarar Möllerström

    Skandal i Intellego och frågetecken i Dug får inte Lundabolaget Sensodetect, med vd PA Hedin, att ifrågasätta sin ordförande trots att han sitter i styrelsen för allihop.

  • Acarix gör riktad nyemission

    Medicinteknikbolaget Acarix, verksamt inom teknologi för identifiering av kransartärsjukdomar, genomför en riktad nyemission på drygt 33 miljoner kronor. I emissionen deltar flera välkända life science-investerare. 

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.

  • Iconovo fyller kassan – igen

    Iconovo arbetar vidare för att inhalatorerna ska nå marknaden. Men bara ett halvår efter en större nyemission är det dags att resa pengar igen.

  • Camurus stiger på viktminskning

    Läkemedelsbolaget Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, är känt för sitt preparat mot opioidberoende. Men i portföljen finns även ett projekt kring viktminskningsämnet semaglutid. Lovande studiedata får aktien att stiga.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Lidgren-bolaget dejtar nya investerare

    Läkemedelsföretaget Lithea får nya pengar från befintliga ägare, men egentligen vill bolaget hitta nya investerare för att stärka sitt case inför framtiden.