torsdag 11 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Vinnova ger 20 miljoner till mjukvaruprojekt i Lund…

Flera tunga aktörer som Sony, LTH och Husqvarna ligger bakom projektet Scalare (SCALing softwARE) som ska underlätta processen då mjukvaruutveckling skalas upp på företag. Rapidus kan i dag berätta att konsortiet fått finansieringen på plats genom ett bidrag på 20 miljoner kronor från Vinnova.

Bakgrunden till projektet, som leds av mjukvaruinstitutet Sigrun i Lund, är att mjukvaruutveckling allt oftare blir en kärnverksamhet inom flera industrisegment. En nyproducerad bil har till exempel upp mot hundra processorer som styrs av tiotals miljoner rader källkod.

— Under min tid på Ericsson och sedermera Sony Ericsson ökade personalstyrkan som arbetade med mjukvara från en handfull till flera tusen. Vi ska samla den typen av erfarenhet och underlätta för europeiska företag att ta del av den exempelvis genom konsulttjänster, säger Sigruns vd Sten Minör till Rapidus.

Totalt har projektet en budget på 40 miljoner kronor över tre år. 20 miljoner kommer från Vinnova inom ramen för det europeiska nätverket Eureka. Övriga 20 miljoner hämtas hem genom arbetsinsatsen från de deltagande företagen i konsortiet, där förutom de redan nämnda också konsultbolagen Tieto och Softhouse ingår.

Projektet sker i samarbete med aktörer i Irland och Spanien. Tanken är att skapa ett brett deltagande som också involverar fler företag.

— Vi ska genomföra ett flertal fallstudier där vi samlar kunskapen och gör den tillgänglig, säger Martin Höst, professor i programvarusystem vid LTH.

Mjukvaruinstitutet Sigrun grundades under våren 2010 och sysselsätter i dagsläget fyra anställda. I och med det senaste uppdraget kommer personalstyrkan att utökas med ytterligare någon anställd.

Joel Lyth

Flera tunga aktörer som Sony, LTH och Husqvarna ligger bakom projektet Scalare (SCALing softwARE) som ska underlätta processen då mjukvaruutveckling […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.