fredag 4 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Vodafone går in med 8 miljoner i spjutspetsteknik från Malmö

Världens näst största mobiloperatör Vodafone satsar genom sin riskkapitalfond åtta miljoner kronor i mjukvarubolaget ExpertMaker i Malmö. Kapitalet går till en fortsatt expansion i USA.

Som Rapidus berättade i våras använder Vodafone redan ExpertMakers egenutvecklade programvara för artificiell intelligens. Genom investeringen på åtta miljoner blir Vodafone Venture åttaprocentig delägare i ExpertMaker. Kapitaltillskottet går till att växa i USA där bolaget bland annat har Ebays dotterbolag RedLaser som kund.

gustaf sahlman port— Vi håller på att sätta upp ett amerikanskt dotterbolag för att serva de stora kunder vi har i Silicon Valley, säger vd Gustaf Sahlman till Rapidus.

Ambitionen är att ExpertMakers mjukvarupaket för artificiell intelligens ska användas i en rad applikationer när internet blir allt mer smart. Huvudfokus ligger på att personalisera innehållet i e-handelslösningar, exempelvis genom att skapa algoritmer som ger mer mänskliga rekommendationer än de som används i dag, vilket ska generera fler affärer.

Även om flera kunder av de existerande kunderna är storbolag är siktet inställt på mindre verksamheter som inte själva har resurser att utveckla egen artificiell intelligens.

Förutom att utöka support- och säljorganisationen lägger nu ExpertMaker krut på att skapa ett nätverk av partner och oberoende utvecklare.

— Vi ska bygga en global licensbusiness, för det krävs att vi har ett ekosystem av utvecklare och systemleverantörer som arbetar med vår mjukvara, säger Gustaf Sahlman.

I dag sysselsätter ExpertMaker 20 anställda. Sahlman vill inte ge någon precis prognos för räkenskapsåret som slutar i augusti, men säger att omsättningen kommer att överstiga fjolårets åtta miljoner kronor. Ägare före investeringen var grundare samt affärsänglar. Företaget sitter på S:t Gertrudsgatan 3 i centrala Malmö.

Joel Lyth

Världens näst största mobiloperatör Vodafone satsar genom sin riskkapitalfond åtta miljoner kronor i mjukvarubolaget ExpertMaker i Malmö. Kapitalet går till […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.